Mieszkańcy Szczecina nadal inwestują w nieruchomości. Jakie najczęściej?

Nieruchomości i złoto, to najczęściej wskazywane przez Polaków aktywa w odpowiedzi na pytanie - w co warto inwestować? Tę formę lokaty najchętniej wskazują osoby w wieku 25 - 34 lat. Najpopularniejsze są kawalerki i mieszkania 2- pokojowe, kupowane pod inwestycje.

Jak podaje analiza badania firmy Tavex - w I kwartale 2021 roku ponad 40 proc. ankietowanych zainwestowało swoje oszczędności w lokaty, niższe zainteresowanie budziły akcje - nieco ponad 20 proc. oraz fundusze inwestycyjne - również nieco ponad 20 proc. Jako najbardziej wartościowe aktywa, badani bez wahania wskazywali nieruchomości i złoto. Te pierwsze wymieniło ponad 50 proc. badanych. Wśród nieruchomości uznawanych za najatrakcyjniejsze bez zmian są kawalerki oraz mieszkania 2- pokojowe, nabywane pod kątem inwestycji. Tuż za nimi można wyróżnić lokale o charakterze noclegowym - apartamenty oraz domy wczasowe w wakacyjnych lokalizacjach.

Wg. obliczeń firmy Tavex w najpopularniejsze nieruchomości chciałoby zainwestować, aż 60 proc. badanych w wieku 25-34 lata. W pozostałych przedziałach wiekowych na dane aktywo postawiłoby następująco: 52 proc. ankietowanych w wieku 35-49 lat i 57 proc. osób powyżej 50. roku życia. Co jest najczęstszą przeszkodą w lokacie środków w ten sposób? - Ich brak. Młodzi ludzie podkreślają, że przed inwestycją w mieszkanie lub dom hamuje ich bariera finansowa, konieczność zaciągnięcia kredytu lub obawy przed niekorzystnymi warunkami kredytowymi wywołanymi pandemią koronawirusa.

Osoby, które decydują się na inwestycję w mieszkanie lub dom na sprzedaż Szczecinie zwracają uwagę w pierwszej kolejności na lokalizację, w kolejnej na metraż i cenę. Najpopularniejsze dzielnice to nadal Warszewo, Gumieńce i Bezrzecze, kroku stara się im dotrzymać Pogodno. Sporym zainteresowaniem cieszą się też nowe lokalizacje takie jak Wyspa Pucka, Jezioro Dąbie czy Bulwary. Są to jednak miejsca, w których dopiero powstają lub dopiero powstaną nieruchomości, więc na określenie ich sukcesu trzeba jeszcze zaczekać. W przypadku metrażu zgodnie z badaniem kawalerki i mieszkania 2- pokojowe wiodą prym. Najwięcej zapytań zbierają nieruchomości od 50 m2 w górę. Kawalerki z oddzielną kuchnią są bardziej cenione, niż te z aneksem kuchennym, podobnie jak mieszkanie 2- pokojowe. Niezmiennie dodatkowym atutem są balkony, tarasy i ogródki, a także garderoby i komórki lokatorskie. Dla osób, które decydują się na inwestycję w nieruchomości na kredyt ważna jest kompleksowa obsługa. Możliwość otrzymania finansowania w miejscu nabycia nieruchomości jest wartością dodaną.

Osoby zainteresowane inwestycją w mieszkanie, dom lub inną nieruchomość na sprzedaż w Szczecinie mogą skorzystać z profesjonalnego doradztwa agencji Elite Nieruchomości. Doradcy chętnie służą swoją wiedzą, wypracowaną podczas wieloletniej praktyki.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce