Osiedle Słoneczne na Prawobrzeżu to jedno z największych osiedli w Szczecinie. Powstało ponad 40 lat temu i wciąż cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Szczecina. Czym odróżnia się od innych?
Mieszkania na osiedlu Słonecznym w Szczecinie są dostępne na rynku nieruchomości już od ponad 40 lat. Bloki powstały na dawnych działkach rolnych wsi Krzekoszów. Po niewielkiej osadzie do dziś zostało jedynie kilka domów jednorodzinnych w poniemieckiej zabudowie, które wciąż stoją przy ulicach Napierskiego oraz Rydla. 12-piętrowe bloki z wielkiej płyty są projektem Romualda Cerebieży - Tarabickiego, szczecińskiego architekta i urbanisty. Wieżowce zostały ustawione w rzędach po trzy tworząc gwiazdę widoczną z lotu ptaka. W ich sąsiedztwie stoi też niższa zabudowa długich czteropiętrowców w kształcie łuku.
Mieszkania na osiedlu Słonecznym obecnie zajmuje ponad 13 tys. lokatorów. Szczecinianie korzystają zarówno z mieszkań na wynajem, jak i lokali własnościowych. Bloki mimo sędziwego wieku wciąż cieszą się zainteresowaniem. W przeciwieństwie do nowych osiedli w Szczecinie Słoneczne jest kompletne - funkcjonalna infrastruktura, dostęp do komunikacji miejskiej, bliskość dużych sklepów oraz punktów rozrywki jak np. kino. Na plus należy zaliczyć sąsiedztwo Puszczy Bukowej.
Znakiem rozpoznawczym Słonecznego jest kolorowa elewacja bloków. Jednak nie zawsze taka była. Jeszcze 20 lat temu wieżowce miały naturalną szarą barwę, charakterystyczną dla wielkiej płyty. Choć widok kilkunastu wysokich bloków w tak stonowanych kolorach nie napawał entuzjazmem, a nawet budził wątpliwości wielu mieszkańców, to nie był przypadkowy. Projekty budynków w latach 70 - 90 XX wieku, zakładały, że wielkie osiedla powinny być spójne z krajobrazem, którego kolor wyznacza niebo. Krzykliwe czasem nawet kiczowate kolory nie były mile widziane. Z czasem jednak bloki na Słonecznym zostały ocieplone i zmieniły swoje barwy na te inspirowane tęczą - wbrew modzie z poprzedniego wieku.
Budowa mieszkań na osiedlu Słonecznym posłużyła projektantom do stworzenia nieruchomości przy sąsiedniej ul. Łubinowej, czyli osiedla Majowego. Czy dziś inwestorzy byliby w stanie wybudować w Szczecinie drugie tak potężne osiedle? Odpowiedź brzmi - raczej nie. Osiedle Słoneczne to efekt masowych wywłaszczeń rolniczych. Obszerne działki trafiały najczęściej za bezcen pod zarząd jednego inwestora. Obecnie działkę budowlaną trzeba po prostu kupić. Przy obecnych cenach nieruchomości w zachodniopomorskiem inwestorzy są w stanie budować osiedla obejmujące średnio 100 - 200 mieszkań.