„Mieszkanie dla Młodych” – ostatni moment by skorzystać z dofinansowania

  Chęć kupna mieszkania to jedno, możliwość to drugie. Zdolność kredytowa to dziś najczęstszy wyznacznik spełnienia tych planów, jednak nawet osiągając ją niełatwo pozyskać wystarczające środki. Z pomocą w ustatkowaniu się pośpieszył program rządowy „Mieszkanie dla Młodych”. Tylko o co w nim właściwie chodzi i kto ma szansę się na niego załapać?

Zacznijmy od początku. Program „Mieszkanie dla Młodych” powstał w 2014 roku. Rząd zobowiązał się pomóc młodym osobom poprzez dofinansowanie wkładu własnego do zakupu nieruchomości, przez kolejne cztery lata od uruchomienia projektu. Na lata 2014 - 2018 przewidziano budżet w wysokości ponad 3,5 miliarda złotych. Oczywiście beneficjenci muszą spełnić odpowiednie warunki by otrzymać pomoc. Po pierwsze, muszą to być osoby w wieku do 35 lat. W przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego małżonka. Po drugie, osoba ta nie może być współwłaścicielem ani właścicielem innej nieruchomości. Planowane kupno lokalu musi być pierwszą taką w życiu inwestycją. Do tego jeśli beneficjent jest najemcą nieruchomości albo posiada do niej lokatorskie prawo musi zrezygnować z umowy i wyprowadzić się z lokalu od 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o kupnie własnego mieszkania czy domu.

Początkowo respektowano jedynie zakup mieszkań na rynku pierwotnym, obecnie o dofinansowanie można się strać również w przypadku zakupu lokali na rynku wtórnym. Używane mieszkanie musi spełniać odpowiednie wytyczne, które zostały szczegółowo przedstawione na stronie programu „Mieszkanie dla Młodych”. Poszukując takiej nieruchomości warto skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, która zadba o przygotowanie listy mieszkań o odpowiednich parametrach. Należy też wiedzieć, że wkład własny jest dofinansowywany tylko gdy kredyt hipoteczny został zawarty w walucie polskiej na minimalnie 15 lat i jego wartość jest równa przynajmniej 50% ceny mieszkania. Jeśli osoba ubiegająca się o środku nie ma zdolności kredytowej umowę z bankiem mogą podpisać jego zstępni, czyli rodzice lub małżonek. W przypadku dofinansowań państwowych bez znaczenia pozostaje wysokość zarobków beneficjenta.

Również kupowane mieszkanie musi spełniać odpowiednie wymogi. Jego powierzchnia powinna mieć do 75 m². W przypadku domów powierzchnia wynosi do 100 m². Ustalono też nieprzekraczalny limit ceny za 1 m² powierzchni użytkowej. Oblicza się go przy pomocy średniej arytmetycznej dwóch wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w zależności od danego województwa. Uzyskaną liczbę mnoży się przez współczynnik 1,1.

Niedawno Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował najnowsze wskaźniki przeliczeniowe dla projektu „Mieszkanie dla Młodych”. Według ustaleń wynika, że obecnie o dofinansowanie może ubiegać się więcej osób niż w latach poprzednich. Niestety realnie o pomoc mogą ubiegać się tylko osoby, które planują odbiór mieszkania w 2018 roku. Stało się tak, ponieważ zainteresowanie środkami jest tak duże, że pieniądze skończyły się już w połowie marca 2016. Pozostawiono jedynie pięcioprocentową rezerwę, która zostanie uruchomiona w styczniu 2017 roku. Na podstawie tych danych można wnioskować, iż prawdopodobnie już w drugim kwartale przyszłego roku dostępne będą jedynie fundusze z puli na 2018 rok. Oznacza to, że osoby, które jeszcze nie zdążyły złożyć odpowiednich dokumentów, nie powinny już dłużej czekać.

Program po roku 2018 ma zostać zamknięty. Rząd planuje go zastąpić projektem „Mieszkanie Plus”. Wstępnie wiadomo, że nowy program będzie skierowany do rodzin, osób myślących o ich założeniu i ludzi samotnych, bez względu na wiek. Na podstawie podania i m.in. PIT-u, potencjalny najemca otrzyma punkty kwalifikujące go do pomocy lub nie. Póki co warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy wskażą jak we właściwy sposób wykorzystać obecne możliwości.

 

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce