Mieszkanie dwupoziomowe, zastępcą domu

     Mieszkanie stało się synonimem stylu życia jego właściciela. Już dawno minęły czasy kiedy nabywca decydował się na pierwszy-lepszy lokal. Obecnie liczy się wygoda, metraż i kształt, a ten musi zaskakiwać. Błysk w oku każdego wymagającego klienta gwarantuje mieszkanie dwupoziomowe. Sprawdź co należy o nim wiedzieć.

 

     Dwa poziomy we własnym M to przede wszystkim większa przestrzeń do wykorzystania i możliwość wyraźnego podziału mieszkania na strefy. Duży metraż świetnie zastępuje też dom, a nawet jest jego lepszym odpowiednikiem. Niełatwo znaleźć wolnostojącą nieruchomość w ścisłym centrum miasta lub taką, która jest wygodnie skoordynowana z komunikacją miejską. Duże M z dwoma poziomami doskonale spełnia te wymagania. Ponadto takie mieszkanie jest łatwiejsze w utrzymaniu - latem nie trzeba martwić się o ogród, zimą o odśnieżanie.

 

     Dawniej popularne były kawalerki powiększone o antresole przerobione na sypialnie, jednak obecnie rynek proponuje znacznie więcej. Nadal w większości przypadków niższy poziom stanowi część dzienną, gdzie można przyjąć gości, pracować czy odpocząć wygodnie przed telewizorem. Góra jest zarezerwowana na strefę relaksu i sypialnie. Wyższy poziom niewiele ma już wspólnego z podestem wyłożonym materacem. Piętro to piętro, w zależności od zabudowy, mogą się na nim znajdować dodatkowe pokoje, łazienka, kuchnia, sauna lub po prostu ogromna loftowa przestrzeń. Takie rozwiązania znajdują poparcie zarówno wśród singli jak i rodzin z dziećmi.

 

     Szacuje się, że obecnie mieszkania dwupoziomowe stanowią około 5 procent całej oferty rynku. To stosunkowo niewiele, jednak nie można się temu dziwić. Ten typ lokali wciąż jest traktowany jako nowość w Polsce. Najstarsze mieszkania dwupoziomowe mają około 25 lat. Moda na nie przywędrowała do nas z Zachodu i szybko znalazła wielbicieli. Niestety stara zabudowa nie zawsze pozwala na stworzenie dodatkowego piętra, a na budowę nowych osiedli trzeba czekać kilka lat. Choć nie da się nie wspomnieć, że już w PRL-u zdarzały się pierwsze samowolne próby aranżacji dwóch poziomów w wielkiej płycie lub kamienicach. W tych drugich pomysł stanowił mniejsze wyzwanie ze względu na znaczną wysokość lokali. Na szczęście samoróbki nie przyjęły się jako standard. Deweloperzy budujący nowe osiedla często proponują mieszkania dwupoziomowe ulokowane na najwyższych piętrach.

 

     Poszukiwanie dwupoziomowego lokalu na własną rękę może być niezwykle trudne. Warto udać się do agencji nieruchomości po pomoc. Doświadczony agent przygotuje listę dostępnych w bazie propozycji, a nawet wyszuka nowe. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu i wybór lokalu w pełni dostosowanego do naszych potrzeb.

 

     Koszt takich mieszkań jak w każdym przypadku jest zależny od metrażu, standardu i lokalizacji. Co jednak ciekawe za większą przestrzeń zapłacimy mniej. Dla przykładu, płacimy za 40 mkw. powierzchni użytkowej, a dostajemy 80 mkw. liczonych po podłodze. Ceny tego typu mieszkań utrzymuje się na stałym poziomie. Takie lokale nie tanieją ani szybciej, ani wolniej od mieszkań jednopoziomowych. Ceny najczęściej zaczynają się od ok. 250 tys. zł i idą w górę.

 

     Dwa poziomy w mieszkaniu mogą być nie tylko ciekawym wyróżnieniem na tle standardowych lokali, ale też wygodnym zamiennikiem nieruchomości wolnostojącej. Osoby szukające niestandardowych rozwiązań mieszkaniowych na pewno się nie zawiodą stawiając na piętrowe M.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce