Mieszkanie na kredyt w Szczecinie? Przygotuj się do rozmowy o kredyt hipoteczny

Dziś, zamiast chodzić od placówki do placówki, osoby zainteresowane zakupem nieruchomości na kredyt hipoteczny decydują się na spotkanie z ekspertem kredytowym lub korzystają z pomocy biura nieruchomości, które również może zapewnić pomoc przy uzyskaniu finansowania. Jak przygotować się do takich rozmów?

Osoba, która rozważa zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinna zacząć od przygotowania dwóch podstawowych informacji - wysokości miesięcznego dochodu oraz celu pożyczki. Informacje te będą potrzebne do wykonania analizy zdolności kredytowej. Z pewnością pod uwagę zostaną wzięte wyniki przynajmniej z trzech ostatnich miesięcy. Informacje te można uzyskać w banku na infolinii lub pobrać samemu z e-konta. Jeśli chodzi o cel kredytowania, należy wskazać wybraną nieruchomość. W przypadku gdy wybór nie został jeszcze dokonany konieczne będzie wykazanie danych na temat potencjalnego wyboru - metraż, rodzaj budynku, lokalizacja, zakładana wartość.

Niezależnie od tego czy osoba zainteresowana kredytem skorzysta z usług eksperta czy zdecyduje się na skorzystanie z usług biura nieruchomości, które współpracuje z placówkami finansowymi - można spodziewać się kilku elementarnych pytań. Po pierwsze, na jaki rodzaj umowy jest zatrudniona osoba starająca się o kredyt? Po drugie, jaką liczbę osób utrzymuje? Po trzecie, czy spłaca na czas zobowiązania zaciągnięte w innych placówkach? Nie obejdzie się również bez poruszenia kwestii wieku, stanu cywilnego i źródła uzyskiwanych dochodów. Istotny jest też rodzaj zatrudnienia - umowa o pracę, umowa zlecenie, dzieło, kontrakt, itd. Jeśli odpowiedzią będzie umowa o pracę, to konieczne jest wskazanie okresu na jaki została zawarta i daty podpisania.

W wielu przypadkach rozmowa zatrzymuje się na dłuższą chwilę przy temacie zobowiązań w innych bankach. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju pożyczki - raty na zakupione sprzęty, karty kredytowe, inne zobowiązania pieniężne w stosunku do placówek finansowych. Jeśli placówek jest sporo, a rat jeszcze więcej można się spodziewać propozycji konsolidacji należności, a także pytania o terminowość ich spłat. Uwaga! Kłamstwo nie popłaca i w dobie internetu bardzo łatwo je wykazać. Jeśli pojawiają się kłopoty z terminowością koniecznie trzeba o nich powiedzieć i wyjaśnić ich przyczynę. Niektóre osoby są po prostu zapominalskie. Również na takie problemy opracowano kilka przypominajek.

Oczywiście wszystko działa w dwie strony. Osoba zainteresowana kredytem, też powinna przygotować kilka pytań do eksperta. Te, o których nie można zapomnieć muszą dotyczyć wysokości prowizji jaką bank pobiera za udzielenie kredytu, wymaganych zabezpieczeń kredytobiorcy (np. żyrant czy druga nieruchomość), możliwości i kosztów wydłużenia okresu spłaty lub wcześniejszej spłaty kredytu, a także ubezpieczenia kredytu.

Na koniec rozmowy należy pamiętać, że decyzji nie można podejmować pochopnie. Odpowiedź eksperta przyjdzie dopiero po kilku dniach, ale mimo to rozwaga jest tu najważniejsza. W związku z tym, że kredyt hipoteczny zawsze dotyczy pożyczenia wysokiej kwoty istnieje pewien obszar negocjacji warunków.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce