Mieszkanie w bloku w Szczecinie - wciąż najpopularniejszym wyborem

Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat w Szczecinie przybyło kilkadziesiąt nowych bloków. W rezultacie z jednej strony ponad horyzont wystają słupki starych wieżowców z wielkiej płyty, a z drugiej szeregi eleganckich kilkupiętrowych zabudowań. Mimo to jedne i drugie cieszą się taką samą popularnością wśród inwestorów. Jak to możliwe?

Słowo “blok” wciąż wielu osobom kojarzy się z pozostałością po “architektonicznej świetności” PRL-u. Jednak bez względu na skojarzenia faktem pozostaje, że właścicielami mieszkań w blokach są i lekarze, i sklepowe ekspedientki, i prawnicy, i nauczyciele, i pracownicy korporacji. Po prostu wszyscy, a w zasadzie prawie wszyscy. Agencja badawcza TNS Polska wyliczyła, że w blokach mieszka ponad połowa mieszkańców naszego państwa. Na wsiach żyje w nich co piąta osoba, ale w małych i średnich miasteczkach powyżej 20 tys. mieszkańców mówimy nawet o 80 proc. ludzi, którzy wybrali bloki. W dużych miastach powyżej 100 tys. mieszkańców to nawet 90 proc. lokatorów.

Bloki, w szczególności te z wielkiej płyty, szczyt popularności i uznania przeżywały w latach 60 - 70 XX wieku. Władze PRL-u kreowały je na odzwierciedlenie nowoczesności i życia w równości. Właśnie, dlatego jest ich tyle np. na Prawobrzeżu czy Pomorzanach. Po latach budynki musiały jednak pożegnać się z popularnością na rzecz młodszych kolegów tworzących osiedla zamknięte. Obecnie sława bloków z różnych epok wyrównuje się. Inwestycja w nowe mieszkanie na sprzedaż, np. na Warszewie czy Pogodnie brzmi atrakcyjnie. Jednak mieszkanie na sprzedaż w bloku z wielkiej płyty na Osiedlu Bukowym, wcale nie jest gorszą opcją. Lokale charakteryzują się przejrzystym i funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń, a do tego pozostawiają wiele oryginalnych możliwości aranżacji przestrzeni. Do tego są atrakcyjne cenowo. Warto też dodać, że bloki z wielkiej płyty mają zagospodarowane najbliższe otoczenie i gotową infrastrukturę drogową.

Niższe, najczęściej 4-kondygnacyjne, bloki zwane również apartamentowcami oferują inną jakość. Czy lepszą? To należy ocenić według własnych potrzeb. Lokale na sprzedaż w nowych blokach mają uwspółcześniony rozkład, wiele otwartych przestrzeni, często są poszerzone o antresole, dodatkowe piętro lub poziom. Mają nowe instalacje i są ocieplone. Niektórzy deweloperzy stosują też izolację akustyczną między mieszkaniami. Eliminuje to możliwość wystąpienia dyskomfortu powstającego po usłyszeniu odgłosów z mieszkania sąsiada. Takie nieruchomości najczęściej znajdują się na osiedlach zamkniętych, a ich pułap cenowy zaczyna się nieco wyżej, niż w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.

Chcąc porównać szczegółowo oferty mieszkań w blokach na sprzedaż, najlepiej odwiedzić biuro nieruchomości. Profesjonalni doradcy przygotują dobrane do potrzeb lokatorów propozycje. Należy jednak pamiętać, że mieszkań w bloku z wielkiej płyty, nie należy za szybko skreślać.



© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce