Mieszkanie w Szczecinie pod klucz czy w stanie deweloperskim?

W ostatnich latach w Szczecinie wzniesiono kilkanaście nowych osiedli, a inwestorzy już szykują się do budowy kolejnych. Czy kupując nowe mieszkanie nadal bardziej opłaca się wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim czy może lepiej zdecydować się na standard "pod klucz"?

W Szczecinie na rynku pierwotnym zdecydowanie większą popularnością cieszą się mieszkania w stanie deweloperskim. Formułe pod klucz najczęściej wybierają osoby, które oczekaują gotowego “produktu” przygotowanego pod inwestycję jaką jest wynajem. Nie inaczej jest na rynku ogólnopolskim, opcję "pod klucz" wybiera około 10 - 20 proc. kupujących. Jednak to co charakterystyczne dla polskich inwestorów jest zupełnie odmienne w Europie Zachodniej, gdzie kupujący zdecydowanie wolą gotowe mieszkanie, do którego można wprowadzić się zaraz po podpisaniu odbioru.

Okazuje się, że przyczyn tych decyzji należy szukać u początków lat 90. kiedy rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce dopiero raczkował. Oferta mieszkań wykończonych “pod klucz” była uboga, nie dawała nowym właścicielom mieszkania możliwości wyboru materiałów aranżacyjnych, nie wspominając o zmianie kształtu wnętrza lokalu czy dodaniu subtelnych zmian zaprojektowanych specjalnie pod lokatora. Na szczęście czasy te mamy już dawno za sobą. Dziś kupiec może, a nawet powinien uczestniczyć w wykończeniu i aranżacji mieszkania “pod klucz”. Deweloperzy zatrudniają do tego celu specjalistów, którzy koordynują komunikację między firmą a klientem podnosząc tym samym jakość swoich usług. Dla osób, które liczą na gotowe mieszkanie, ale nie czują się na tyle pewnie by wybierać w elementach wykończeniowych lub oczekują mieszkania gotowego do zamieszkania, ale chcą mieć też pole do własnej aranżacji - przeznaczone są tzw. pakiety wykończeniowe. Najczęściej dzieli się je na segment „basic", „standard" i „premium".

Kolejną przyczyną traktowania po macoszemu opcji “pod klucz” jest też cena. Utarło się, że gotowe mieszkanie musi być drogie. Liczy się, że metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim jest tańszy o ok.500 zł od tego samego lokalu wykończonego „pod klucz". Prace adaptacyjne i aranżacja mogą podnieść cenę nawet o 1000 zł za metr kwadratowy. A to oznacza, że kupując przeciętnej wielkości mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 60 m kw. do jego ceny będziemy musieli doliczyć od 30 tys. do 50 tys. zł w zależności od standardu na jaki się zdecydujemy. Należy jednak zadać sobie pytanie jaki koszt i czas pochłonie wykończenie lokalu na własną rękę.

Firmy wykończeniowe współpracujące z deweloperami mają dostęp do materiałów budowlanych w promocyjnych ofertach. Współpracują też z zaufanymi ekipami remontowymi i sprawdzonymi instalatorami. Ponadto ogranicza ich czas realizacji projektu, a całość prac jest otoczona gwarancją.

Szukając możliwie najlepszego dla siebie rozwiązania warto skorzystać z usług biura nieruchomości. Agencje także współpracują z deweloperami i są w stanie zaproponować nie tylko atrakcyjne ceny lokali, ale przede wszystkim pewność i bezpieczeństwo danej inwestycji.

 

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce