Lokalizacja w centrum, duży metraż, charakterystyczne wnętrze – tak przedstawia się większość mieszkań w kamienicach, które dziś zdecydowanie przeżywają swoją drugą młodość. Tak też brzmią najlepsze argumenty by w taką przestrzeń zainwestować.
Kamienice - do niedawna uważane za szare, zniszczone budynki z trudnymi do urządzenia pomieszczeniami, dziś trafiają na listy najbardziej poszukiwanych przestrzeni mieszkaniowych. Jak to się stało? Od czasu gdy centra dużych miast zaczęły zapełniać się biurowcami i nowoczesnymi apartamentowcami tworząc popularne strefy miejskie, stające między nimi kamienice były poddawane remontom i po prostu spokojnie czekały na swoją kolej .
Kamienice budowane wzdłuż głównych ulic, dla klasy wyższej, odznaczały się solidnym wykonaniem i wysokim kunsztem wykończenia. Nadgryzione przez ząb czasu po współczesnych renowacjach, potrafią urzec tak samo jak kilkaset lat temu. Wartością dodaną mieszkań w kamienicy są grube mury stanowiące doskonałą izolację przed chłodem i upałem, oryginalne drewniane posadzki, kominek, sztukaterie i płytki cementowe do tego wysokie okna, ściany i sufity ozdobione gzymsami i cokołami, które na myśl nasuwają rynek pierwotny, aniżeli wtórny.
Charakterystyczne rozplanowanie pomieszczeń trafia w gusta osób preferujących tradycyjny plan mieszkania z oddzielnymi pokojami. Kuchnia zazwyczaj mieści się przy gospodarczym wejściu, z dala od salonu i sypialni, które płynnie przechodzą w siebie i są oddzielone drzwiami. Nie bez znaczenia pozostaje tu wysokość pomieszczeń - trzymetrowy pułap to najniższa możliwość, która kusi do oryginalnych rozwiązań architektonicznych. Stworzenie dwóch poziomów, dobudowanie antresoli, garderoby lub niewielkiej komórki to tylko kilka opcji, które znacznie zwiększą powierzchnię użytkową mieszkania. Należy jednak pamiętać, że kamienice o statusie zabytku podlegają nadzorowi konserwatora. W takim przypadku każdą z planowanych zmian należy z nim wcześniej uzgodnić.
Nie oznacza to jednak, że w kamienicach brak współczesnych wygód. W wielu budynkach zlokalizowanych w centrum uzbrojenie terenu pod nieruchomością pozwoliło na zorganizowanie garażu podziemnego. Jeśli dziedziniec lub podwórko przyległe do budynku ma wystraczającą powierzchnie tworzy się tam parking dla lokatorów. Zdarza się, że prywatni właściciele kamienic decydują się na również na wzniesienie szybów windowych w pionach przyległych do klatek schodowych.
Czy takie mieszkanie musi być drogie? Cena tak jak w przypadku standardowego lokalu jest zależna od właściciela, lokalizacji, metrażu wygód i historii budynku. Nie oznacza to jednak, że musi być wysoka. Ceny mieszkań w odnowionych kamienicach najczęściej utrzymywane są na poziomie średniej rynkowej. Poszukując odpowiedniego lokalu dla siebie najlepiej skorzystać z profesjonalnej porady agencji nieruchomości. Doradca zbierze i zaprezentuje właściwe oferty, a także osobiście je sprawdzi. Mieszkanie w kamienicy to świetna opcja zarówno do kupna na własny użytek jak i pod wynajem.
Lokale w kamienicach coraz częściej są postrzegane jako dobra luksusowe. Co za tym idzie coraz więcej osób zamiast decydować się na nowoczesne apartamenty lub mieszkania w bloku swoją uwagę kierują na odnowione lokale o starodawnym klimacie. Trzeba jednak pamiętać, że liczba mieszkań w kamienicach jest limitowana, dlatego warto decydować się na nie zawczasu.