Mieszkanie w zabytkowym budynku w Szczecinie. Co trzeba wiedzieć?

Mieszkanie w zabytkowym budynku może być wyjątkowe. Jednak, aby takie było należy mieć świadomość pewnych zasad i przepisów, które obowiązują mieszkańców, najemców czy właścicieli. Wiedza jest szczególnie przydatna w kontekście miasta Szczecin, ponieważ w centrum miasta dominują kamienice.

Według polskiego prawa każdy budynek może stać się zabytkiem, każdy budynek, który ma znaczenie dla historii, kultury i nauki. Oznacza to, że nie ma określonego czasu po jakim nieruchomość zmienia status na zabytek. Zabytkiem może być zarówno dom jednorodzinny pod Szczecinem z lat 60., jak i mieszkanie w centrum Szczecina w XVIII- wiecznej kamienicy. Co więcej każdy z tych obiektów może być wystawiony na sprzedaż lub na wynajem. Z urzędniczego punktu widzenia istnieją dwa rodzaje nieruchomości - zabytków. Pierwsze to obiekty o ścisłej ochronie konserwatorskiej, wpisane do rejestru zabytków. Drugie to obiekty znajdujące się w gminnej ewidencji zabytków. Konserwator pilnuje, aby w nieruchomości nie wprowadzono samowolnie drastycznych zmian. Dotyczy to przede wszystkim zagospodarowania terenu - rozbudowy czy nadbudowy.

Zabytkowy budynek w Szczecinie - czy warto?

Mieszkanie w zabytkowym budynku najczęściej wyróżnia się architekturą. Nieruchomości o historycznym charakterze posiadają unikalne cechy, których próżno szukać wśród nowoczesnych czy masowo wznoszonych osiedlach i obiektach. Świetnym przykładem są kamienice w centrum Szczecina, a także starodawne domy jednorodzinne na przedmieściach miasta. Warto też zwrócić uwagę na lokalizację zabytkowych budynków. Zazwyczaj znajdują się w pożądanych miejscach, blisko udogodnień i atrakcji. Miłośnicy historii zwracają również uwagę na fakt, że mieszkanie w zabytkowym budynku może być sposobem na nawiązanie kontaktu z przeszłością, czasem nawet namacalnym.

Warto przypomnieć, że w 1999 roku w kamienicy przy Targu Rybnym 3 w Szczecinie na Starym Mieście, w ramach prac archeologicznych, odkryto późnośredniowieczny skarb, złożony ze srebrnych ozdób oraz monet. I choć historie o skarbach ukrytych w nieruchomościach są kuszące, to nie zdarzają się często. To, co zdarza się często to konieczność wygenerowania dodatkowego kapitału na utrzymanie domu czy mieszkania we właściwej kondycji. Nieruchomości tego typu mogą wymagać więcej napraw i konserwacji w perspektywie czasu, a niektóre remonty mogą wymagać specjalnych pozwoleń lub materiałów.

Zabytkowy dom na sprzedaż, zabytkowe mieszkanie na wynajem - na co zwrócić uwagę

Oferty zabytkowy dom na sprzedaż czy mieszkanie na wynajem w zabytkowym budynku nie zawsze są droższymi ofertami. Czasem ceny nieruchomości z tej kategorii są kuszące. Właściciele często pomijają informacje o statusie nieruchomości. Dlatego decydując się na zakup domu czy wynajem mieszkania - szczególnie długoterminowy, o mocno charakterystycznych cechach, warto sprawdzić rejestr zabytków. Warto mieć to w pamięci, ponieważ art. 39 ust. 1 i 2 prawa budowlanego nakłada na właściciela szereg obowiązków, związanych z opieką nad takimi nieruchomościami. Podsumowując mieszkanie w zabytkowym obiekcie może być wyjątkowe, ale trzeba zdecydować się na nie świadomie.

Więcej informacji na temat zabytkowych mieszkań i domów w Szczecinie można zaczerpnąć w naszej agencji nieruchomości - Elite Nieruchomości.

 

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce