Mieszkanie z rynku wtórnego na sprzedaż może być tak samo atrakcyjne jak mieszkanie z rynku pierwotnego, czasem nawet bardziej. Wiele zależy od lokalizacji i stanu technicznego. Gdzie szukać i jak się przygotować do zakupu?
Mieszkanie z rynku wtórnego na sprzedaż można znaleźć w internecie, na słupie ogłoszeniowym podczas spaceru przez Śródmieście czy Pogodno lub po prostu - wśród ofert agencji nieruchomości. Dwa pierwsze sposoby wymagają wytrwałości i systematyczności. Codziennie na rynku pod hasłem “mieszkanie na sprzedaż” pojawia się kilkadziesiąt ogłoszeń z całego regionu. Szukając tego najatrakcyjniejszego należy poświęcić sporo czasu na zapoznanie się z każdym. Biuro nieruchomości ułatwia sprawę. Agencja dysponuje bazą sprawdzonych lokali, wystarczy podać wymagane parametry, a doradca wskaże propozycje odpowiadające wytycznym i umówi wizytę pozwalającą na obejrzenie lokalu oraz zapoznanie się z sąsiedztwem. Biuro nieruchomości zapewnia również bezpieczeństwo transakcji.
Wśród nieruchomości wystawianych na sprzedaż nieustannie zdarzają się mieszkania z niejasnym stanem prawnym, zadłużeniem lub takie, do których sprzedający nie ma pełnych a nawet żadnych praw. Inwestując w taki lokal, inwestuje się w kłopoty. Do samodzielnie wybranych ofert należy podchodzić ze szczególną ostrożnością, w razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z agencją lub prawnikiem i poprosić o poradę. Specjaliści wiedzą jak wykryć oszustwo, co sprawdzić i jakie dokumenty przygotować. A przygotować trzeba choćby umowę kupna - sprzedaży i wyliczyć podatek.
Bardzo często zdarza się też, że właściciele nieruchomości na sprzedaż przewartościowują ich stan. Samodzielne określenie czy cena za mieszkanie nie jest za wysoka może być trudne a nawet niemożliwe. Szacuje się, że mieszkania z rynku wtórnego są tańsze od nieruchomości z rynku pierwotnego, jednak wyliczenie średniej ceny za metr to kwestia bardzo indywidualna. Wpływa na nią m.in. stan techniczny mieszkania, wykończenie, wyposażenie, lokalizacja czy sąsiedztwo. Jedne mieszkania prezentują bardzo wysoki poziom, inne są przeznaczone do gruntownego remontu lub mają ukryte wady obniżające wartość. Trzeba być czujnym i wiedzieć o co pytać właściciela nieruchomości na sprzedaż.
Wszelkie pułapki zgrabnie można ominąć z pomocą eksperta z agencji nieruchomości. I warto mieć to na uwadze. Mieszkanie z rynku wtórnego to wiele korzyści. Choćby brak konieczności kosztownego wykańczania mieszkania, możliwość poznania sąsiedztwa i sąsiadów przed zakupem, niskie ryzyko pojawienia się nowych obiektów przed oknem i jeszcze możliwość wprowadzenia się od zaraz, a w zasadzie zaraz po podpisaniu aktu notarialnego. To ostatnie to luksus, na który nie zawsze pozwala inwestycja w mieszkanie z rynku pierwotnego.