Mikrokawalerki w Szczecinie. Czy nowy trend na rynku nieruchomości dotarł już do nas?

Mikrokawalerki, czyli mieszkania, których metraż waha się od 12 do 24 m2, to już nie ciekawostka na rynku, a fakt. Deweloperzy zaczęli prześcigać się w oferowaniu coraz bardziej kompaktowych przestrzeni. W Koszalinie zaproponowano nawet mieszkanie o wielkości 2,5 m2 z antresolą. Uzasadnieniem budowania tak nieoczywistych przestrzeni do życia mają być - potrzeby inwestorów. Kim są ci inwestorzy?



Przede wszystkim są to młodzi ludzie, którzy wybrali samodzielne życie i stawiają na minimalizm potrzeb. Jak twierdzą - niewielka przestrzeń do dyspozycji pomaga im w podejmowaniu decyzji, zakupowych przez, co sięgają tylko po to, czego potrzebują najbardziej. Na inne rzeczy po prostu nie mają miejsca. Takie osoby nie spędzają też dużo czasu w domu. Prowadzą aktywny tryb życia, lubią działać i przebywać w mieście, często dużo podróżują.

I tu dochodzimy do ważnej kwestii, jaką jest lokalizacja mikrokawalerek. Mieszkania tego typu najczęściej ulokowane są w centrach miast w nieruchomościach z rynku pierwotnego, rzadziej są efektem przeróbek mieszkań z rynku wtórnego. Polskie prawo budowlane stawia szereg warunków technicznych, jakie muszą spełnić lokale, aby móc w nich zamieszkać. Oznacza to, że nie można dowolnie przebudować swojego mieszkania, aby stworzyć z niego kilka w wersji mikro. W Szczecinie niewielkie metraże są już dostępne w takich dzielnicach jak Śródmieście, Pomorzany czy Gumieńce. Powstają też w nowych nieruchomościach nad Odrą.

Mikrokawalerka, aby była prawdziwą i przede wszystkim funkcjonalną mikrokawalerką musi być dobrze zaplanowana i urządzona. Z tego względu najczęściej lokale tego typu są sprzedawane już w gotowych aranżacjach. Podział na strefy pokój dzienny - sypialnia - kuchnia - łazienka często jest ustawiony w pionie. Pomocne są tu temu takie rozwiązania jak nowoczesne zabudowy i antresola.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Naturalnie mikrokawalerka jest tańsza, niż małe czy średnie mieszkanie. Koszt jej utrzymania jest również dużo niższy. Mieszkając w takim mieszkaniu zużywa się mniej prądu do codziennych czynności, łatwiej też o ogrzanie całej powierzchni. Jednak nadal należy pamiętać, że jest to przestrzeń dla wybranej grupy odbiorców. W Szczecinie to wciąż jeszcze nowość, dlatego trudno mówić, jak zostanie przyjęta. Jednak z pytaniami, najlepiej zwrócić się do agencji nieruchomości.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce