Mieszkania na sprzedaż w Szczecinie cieszą się niemalejącym powodzeniem. Inwestorzy najczęściej poszukują apartamentów powyżej 50 m2. Trendu nie zmieniła nawet pandemia. Wśród przyczyn najczęściej wymienia się niskie koszty kredytów hipotecznych oraz stosunkowo niski poziom bezrobocia. A co z cenami?
Według najnowszych badań NBP mieszkania z rynku pierwotnego w Szczecinie podrożały o 5 procent. Średnia cena za metr kwadratowy to 7199 zł. Na rynku wtórnym średnia kwota jest o tysiąc złotych niższa. Szacuje się, że to aż o 8 proc. więcej, niż w zeszłym roku. Wzrost dotyczy nie tylko Szczecina, ale praktycznie wszystkich dużych miast w kraju. Według ekspertów przyczyną są rekordowo tanie kredyty hipoteczne, ale też stosunkowo niski poziom bezrobocia. Mimo kryzysu gospodarki, udało się uniknąć masowych kłopotów ze spłatą zadłużeń, konieczności sprzedaży nieruchomości czy znaczącego obniżania cen mieszkań i domów. Jako okres zaniżania wartości nieruchomości wskazuje się II kwartał 2020 roku, czyli początek pandemii. Wahania cen szybko jednak wróciły do poprzedniego poziomu.
W Szczecinie inwestorzy najczęściej poszukują mieszkań dwupokojowych o metrażu powyżej 50 m2. Dominują otwarte przestrzenie i nowoczesne rozwiązania, jak np. rozdzielenie przestrzeni szklanymi lub drewnianymi ściankami. Do łask wracają również przestrzenie dwupoziomowe oraz antresole. Do preferencji kupujących należy też dopisać wszelkiego rodzaju części nieruchomości wychodzące na zewnątrz: balkony, loggia, tarasy i ogrody. Możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą sporo zyskała na wartości.
A to z kolei przełożyło się na popularność osiedli położonych w sąsiedztwie lasów i jezior. Dzielnice i osiedla takie jak Warszewo, Bukowe, Zawadzkiego, Zdroje czy Słoneczne zyskały na wartości oraz jakości w oczach inwestorów. W górę poszybowały też słupki zainteresowania wokół takich miejscowości i części Szczecina jak Siadło Dolne, Wołczkowo, Czarna Łąka, Nowe Warpno czy Szczecin Dąbie i Podjuchy. Osoby zainteresowane kupnem mieszkań oraz domów nie przestają śledzić przebiegu prac budowlanych apartamentowców licznie powstających w bezpośrednim sąsiedztwie wody.
Niezmiennie decydując się na inwestycję w nieruchomość, czy to z rynku pierwotnego, czy wtórnego warto skorzystać ze wsparcia biura nieruchomości. Współpraca to gwarancja nie tylko znalezienia najlepszej możliwej lokalizacji i przestrzeni do życia, ale przede wszystkim bezpieczeństwa zawarcia transakcji.