Mity na temat sprzedaży nieruchomości

Inwestycja w dom, mieszkanie czy działkę, to zawsze duże przedsięwzięcie, z tego względu wokół rynku nieruchomości narosło wiele mitów. Przedstawiamy te najczęściej się powtarzające.

 

1. Lepiej sprzedać i kupić dom samodzielnie bez pomocy pośrednika

Tylko z pozoru, to tańsza opcja. Podczas sprzedaży kłopot z właściwą wyceną nieruchomości, określenie grupy docelowej, dobór odpowiednich kanałów komunikacji z potencjalnym klientem i w końcu dyspozycyjność, umiejętność negocjacji oraz rozeznanie w potrzebnych umowach - szybko dogonią każdego nowicjusza na rynku nieruchomości. W rezultacie zamiast szybkiego i opłacalnego zarobku sprzedawca, najprawdopodobniej, przeprowadzi długą i pełną frustracji transakcję. Podobnie przy zakupie. Znalezienie wizualnie wymarzonego domu wśród licznych ofert sprzedaży może nie jest trudne, jednak znalezienie wymarzonej, bezpiecznej i pewnej inwestycji to co innego. Przed zakupem należy m.in. sprawdzić czy dom nie jest zadłużony, czy nie ma w nim niechcianego lokatora, którego możemy “nabyć” wraz z nieruchomością, czy wycena została odpowiednio przeprowadzona, a umowa właściwie sporządzona. Do tego dochodzą jeszcze kwestie techniczne - stan instalacji elektrycznej czy zwykła potrzeba remontu. Dobry agent nieruchomości zrobi wszystko, co możliwe, aby jego klient nie musiał zawracać sobie głowy zawiłymi procedurami i kupił lub sprzedał nieruchomość bezpiecznie, pewnie i jak najkorzystniej cenowo. Cena prowizja, to w tym przypadku cena spokoju.

2. Cenę nieruchomości zawsze należy zawyżyć

Tak jak oczywistym jest, że pojawienie się nowej oferty sprzedaży domu czy mieszkania w Internecie na pewno nie umknie uwadze potencjalnych nabywców, tak można być pewnym, że pierwsze rozmowy na temat zakupu nieruchomości zaczną się od negocjacji ceny. Jednak aby do tych rozmów doszło, cana musi być właściwie oszacowana. Wzorowanie się na innych, podobnych ofertach to błąd, skoro nadal są aktualne, to najprawdopodobniej coś z nimi jest nie tak. Windowanie ceny, aby “było z czego zbijać” często może przynieść zupełnie odwrotny rezultat i zablokować wiele cennych ofert. Przy określaniu ceny warto poprosić o pomoc profesjonalistę, który na podstawie realiów rynkowych i doświadczenia odpowiednio wyceni nieruchomość, a także wyznaczy granicę wokół, której będą prowadzone negocjacje.

3. W mieszkanie na sprzedaż nie warto inwestować

Wystawiając na sprzedaż auto sprzątamy je i polerujemy lakier, wymieniając meble te używane doprowadzamy do takiego stanu przypominającego nowość - tak samo jest z mieszkaniem. Jeśli chcemy je sprzedać musimy je odpowiednio przygotować. Inwestycja wcale nie musi oznaczać gruntowanego remontu. Najczęściej wystarczy pomalowanie ścian, wymiana podłóg, naprawa kranu, klamek czy ewentualny zakup podstawowych mebli jak stół, biurko, krzesła, szafa. Koszty napraw są niewielkie, a pierwsze wrażenie klienta niepowtarzalne. Należy pamiętać, że wciąż kupujemy przede wszystkim wzrokiem!

 

4. Dom można sprzedać tylko na wiosnę

Nie da się ukryć, że wiosna to czas kiedy rynek nieruchomości cieszy się wzmożonym zainteresowaniem, ale nie oznacza to, że zimą czy latem ludzie nie kupują nieruchomości. Każdy sezon ma swoich amatorów, którzy będą gotowi zainwestować w wybrany lokal. Trzeba pamiętać, że jest kilka typów nieruchomości, które w zależności od pory roku będą wydawały się atrakcyjniejsze. Np. domek usytuowany na wydmach z widokiem na morze zawsze będzie bardziej kusił latem, góralska chata opruszona śniegiem z wielkim kominkiem w salonie zachęci do zakupu zimą, z kolei jesień kusi młodych ludzi przenoszących się do dużych miast. Czekanie na idealny sezon to czekanie na wieczność, jeśli nieruchomość jest przygotowana do sprzedaży należy przygotować wycenę i stworzyć ofertę, na pewno znajdzie się nabywca.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce