Młodzi wybierają mieszkania w centrum Szczecina

Młodzi ludzie coraz częściej wybierają mieszkania do użytku własnego w centrum Szczecina. Stawiają na bliskość do pracy oraz pełen dostęp do możliwości i rozrywek oferowanych przez miasto. Co z przedmieściami?

Reurbanizacja to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w dyskusjach na temat rynku nieruchomości. Analitycy zaobserwowali wyraźny ruch pokoleń X–Y–Z w kierunku centrów miast. Dotyczy to również Szczecina. Młodzi ludzie mimo swojej mobilności wybierają osiedla, które zapewnią łatwy i szybki dostęp do miejsca pracy oraz ulubionych przestrzeni. Zamiast jechać do biura autem wolą iść na pieszo lub pojechać rowerem. Wychodząc wieczorem do klubów, stawiają na taksówki. Od nieruchomości wymagają nowoczesnych, często ekologicznych, rozwiązań oraz oryginalnego designu. Zyskuje na tym rynek pierwotny, a zatem takie dzielnice jak choćby Pomorzany i Niebuszewo.

Młodzi ludzie poszukujący swojego miejsca w centrum miasta to w dużej mierze osoby, które wychowały się na obrzeżach, w małych miasteczkach lub na wsiach. Szkoła, praca czy czas spędzany z przyjaciółmi zwykle wiązał się dla nich z “wyprawą” do centrum miasta, godzinami spędzonymi w korkach i dodatkowymi kosztami. Tym samym oferty “mieszkanie na sprzedaż” czy “mieszkanie do wynajęcia” to atrakcyjne alternatywy dla ich dotychczasowego stylu życia. Czy to oznacza koniec domów na przedmieściach? - Nie! Domy na przedmieściach po wyprowadzce młodego pokolenia najczęściej pozostają domami rodzinnymi lub inwestycjami w przyszłość. Jest również grupa inwestorów, która decyduje się na jednoczesny zakup mieszkania w centrum Szczecina do celów zawodowych i zakup domu na przedmieściach na weekendy i wakacje.

Poza tym przedmieścia nadal pozostają pierwszym wyborem osób ustabilizowanych życiowo oraz finansowo. Najczęściej są to ludzie w wieku 30-, 40- lat, preferujący otwarte przestrzenie, kontakt z naturą, świeże powietrze i wolniejsze tempo życia. Warto też podkreślić, że wielu inwestorów wybiera mieszkanie na przedmieściach ze względu na rosnące ceny mieszkań w mieście. Zdarza się, że sypialnie miast oferują domy lub działki na sprzedaż o wartości mieszkań na sprzedaż w mieście. Poszukując idealnej oferty dla siebie warto zwrócić się o pomoc do biura nieruchomości. Profesjonalny doradca nie tylko pomoże wybrać odpowiednie mieszkanie lub dom w Szczecinie, ale przedstawi też ewentualne możliwości wykorzystania nieruchomości w przyszłości, np. przekształcenie w nieruchomość na wynajem.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce