Najczęściej popełniane błędy przy zakupie nieruchomości – na co uważać

Kupno mieszkania, zakup domu czy też inwestycja w działkę, wiążą się z dużymi emocjami, które nie zawsze sprzyjają podejmowaniu dobrych decyzji. Czego unikać, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować? Podpowiadamy:

 

1. Mieszkania „na start”.

 

      Wybierając swoje pierwsze w życiu mieszkanie, najczęściej kierujemy się jedynie możliwościami finansowymi. Zapominamy przy tym o swoich potrzebach i nie myślimy o przyszłości. To poważny błąd. Nieruchomość, która od początku nie spełnia naszych oczekiwań w kolejnych latach może przynieść więcej kłopotu niż pożytku. Młode małżeństwo i kawalerka nie będą zgranym duetem gdy pojawi się dziecko. Student pierwszego roku i trzypokojowe mieszkanie w okazyjnej cenie, nie dadzą rady razem, jeśli ze studiami pójdzie coś nie tak. Nie tylko powierzchnia, ale i lokalizacja może narobić nie lada problemów – mieszkanie oddalone od centrum bez bezpośredniego dostępu do komunikacji miejskiej lub dom na przedmieściach bez wykończonej drogi, zimą staną się udręką. Zakup mieszkania „na start” to świetna inwestycja, pod warunkiem, że jest dobrze przemyślana. Pamiętajmy – kwestia finansowa to jedna wytyczna.

 

2. Twój bank nie jest jedynym na rynku

 

      Przyzwyczailiśmy się, że na co dzień korzystamy z usług jednego banku, najwyżej dwóch. W momencie gdy rodzi się potrzeba zaciągnięcia kredytu hipotecznego, naturalnym odruchem wydaje się udanie do placówki, z którą jesteśmy związani. Lata udanej współpracy i brak kłopotów finansowych najczęściej owocują pozytywną odpowiedzią placówki. W takich momentach emocje biorą górę i bez analizy zgadzamy się na wszystkie proponowane warunki. O ile w chwili podpisania umowy, jesteśmy szczęśliwi to sytuacja może się odwrócić gdy odkryjemy, że po latach straciliśmy nawet kilkaset tysięcy złotych. Dlaczego? Ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że konkurencyjny bank miał do zaoferowania znacznie lepsze warunki.

 

3. Poznaj swoje możliwości

 

      Dziś znaczna większość nieruchomości jest kupowana na kredyt. Jednak nie powinno się tego brać za normę, a raczej za zobowiązanie. I to takie, z którego musimy się wywiązywać z uwagi na poważne konsekwencje. Przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizujmy czy na pewno nas na to stać. Oczywiście bank również dla nas to zrobi, ale miejmy na uwadze, że to nie bank przez następne 30 lat będzie musiał oddawać część swoich pieniędzy tylko my. Dobrym sprawdzianem możliwości jest odkładanie przez pół roku kwoty o równowartości raty kredytu. Jeśli eksperyment się uda i dodatkowe obciążenie nie będzie dla nas szokiem, nie ma obaw, że podczas spłaty nie poradzimy sobie. Odłożone pieniądze można zainwestować na poczet wkładu własnego.

 

4. Stan prawny nieruchomości

 

      Sama transakcja zakupu nieruchomości kryje w sobie wiele pułapek, dlatego brak zainteresowania jej stanem prawnym może doprowadzić nas do ruiny finansowej. Mieszkanie lub dom można nieopatrznie kupić z lokatorem, długami, a w najgorszym przypadku przekazać pieniądze osobie, która nie jest prawowitym właścicielem. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny zakup mieszkania konieczne będzie: dokładne sprawdzenie wpisów w księdze wieczystej, przygotowanie umowy przedwstępnej oraz weryfikacja meldunków w mieszkaniu. Łatwiejszym i pewniejszym sposobem jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości. W przypadku zakupu przez agencję, wszystkie lokale na sprzedaż są już szczegółowo zbadane. Ponadto klient posiłkujący się agentem nieruchomości nie tylko oszczędza swój czas, ale otrzymuje gwarancję bezpiecznej transakcji.

 

5. Gotowość na wzrost opłat

 

      Kiedy kredyt będzie już zaciągnięty, wszystkie formalności zostaną dopięte na ostatni guzik, a klucze do mieszkania znajdą się w naszych rękach warto pamiętać o jeszcze jednym. Obecnie wysokość stóp procentowych jest najniższa w historii polskiego rynku, sprzyja to zaciąganiu atrakcyjnych pożyczek. Niskie stopy procentowe równają się niższym ratom kredytów hipotecznych. W przypadku kredytu na kwotę 200 tysięcy złotych udzielonego na 30 lat w ratach równych i przy 2% prowizji, rata wyniesie: 928,5 złotych. W momencie wzrostu stóp procentowych o 1,5%, kwota raty wzrośnie o aż 178,39 złotych.

 

     Niezależnie od rodzaju nieruchomości, którą planujemy zakupić zawsze warto rzetelnie się przygotować i uważać na wszelkie czyhające pułapki.

                                                                                                                                                                       

 

                                                                                                                                                                                                Elite Nieruchomości

                                                                                                                                                                                                Krzysztof Makowski

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce