Nie Gumieńce, nie Zdroje, nie Bukowe a Łękno w Szczecinie zostało uznane za najatrakcyjniejsze miejsce do życia w kraju w ogólnopolskim rankingu dzielnic serwisu Otodom. Co złożyło się na sukces szczecińskiego osiedla?
Wyniki badań podsumowano w drugiej połowie ubiegłego roku. Popularny serwis zbadał opinie mieszkańców polskich miast na temat bezpieczeństwa, komunikacji, kosztów życia, ekologii, relacji sąsiedzkich oraz dostępności do sklepów. Wyniki były jednoznaczne, najatrakcyjniejszym miejscem do życia w Szczecinie jest Łękno. Szybko okazało się też, że wynik jest również najwyższym wynikiem w całej Polsce.
Za osiedlem przemawiają liczne atuty. Mieszkańcy Łękna mają łatwy dostęp do centrum miasta i tak samo wygodny dostęp do obszarów zielonych. W sąsiedztwie znajduje się Park Kasprowicza oraz jezioro Rusałka. Jak wiadomo, w czasach pandemii, bliskość natury stała się dla mieszkańców miasta ważniejsza, niż kiedykolwiek. Dostęp do sklepów, punktów usługowych i placówek oświaty nie jest tu problem. Do tego w pobliżu trwa rozbudowa infrastruktury. Węzeł Łękno jest zaliczany do najważniejszych inwestycji drogowych w mieście. Na przebudowę składa się modernizacja linii kolejowej oraz budowa skrzyżowania przy Alei Wojska Polskiego. Po zakończeniu prac powstanie tu centrum przesiadkowe Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.
Warto również zaznaczyć, że ceny mieszkań utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu do mieszkań zlokalizowanych w ścisłym centrum. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi około 6 tys. zł. Niska zabudowa oraz kamienice dominują w przestrzeni Łękna. Inwestorzy doceniają potencjał przedwojennej zabudowy wyróżniającej się unikatowymi detalami, takimi jak: sztukateria, drewniane podłogi, miedziane klamki, cegła na ścianach czy rzeźbiona stolarka okienna i drzwiowa. To wszystko nadaje niepowtarzalnego charakteru mieszkaniom zlokalizowanym w granicach osiedla.
W rankingu Otodom wyróżnione zostały jeszcze takie części miasta jak: Bukowe-Klęskowo, Zawadzkiego-Klonowica, Zdroje i Słoneczne. Mieszkańcy Szczecina spośród trzynastu badanych kategorii: bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, sklepów, służby zdrowia, koszty życia, infrastruktura dla dzieci, zwierząt, dzielnica dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, najczęściej wskazywali relacje sąsiedzkie - jako te najważniejsze dla nich. A jeśli chodzi o ogólną ocenę miasta, to Szczecin niestety nie zmieścił się na podium. Razem z Gdynią, Poznaniem i Warszawą zajął czwarte miejsce. Pierwsza trójka to: Białystok, Katowice, i ex quo Gdańsk z Lublinem.