Nieruchomości na sprzedaż w Szczecinie od... miasta?

Domy i mieszkania w Szczecinie, ale też działki pod zabudowę jednorodzinną, usługową czy tereny przemysłowe pod hale i magazyny - taką ofertę nieruchomości na sprzedaż przygotowało miasto Szczecin. Tylko czy jest to oferta dla każdego?

Nieruchomości wystawione na sprzedaż przez miasto zlokalizowane są na terenie całej gminy Szczecin. Wśród nich są domy, mieszkania, działki niezabudowane i zabudowane m.in. pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną czy usługową. Można znaleźć również tereny przemysłowe pod hale i magazyny. Wszystko do kupienia bezpośrednio od miasta zarówno w trybie bezprzetargowym (na rzecz najemców), jak i w trybie przetargowym. Postępowanie przetargowe może odbywać się w trybie ustnym lub pisemnym. Przetarg zawsze wygrywa ten, kto zaoferuje najwyższą kwotę za daną nieruchomość lub zaproponuje rozwiązanie najbliżej odpowiadające postawionym warunkom sprzedaży.

W przypadku Szczecina udział w licytacji może wziąć każdy - osoba prywatna, przedsiębiorca, deweloper czy przedstawiciel dużej firmy. Szczegóły są określone w uchwale Nr XVIII/508/2012 Rady Miasta Szczecin z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin i warunków udzielania bonifikat.

Aktualną listę obiektów wystawionych na sprzedaż można sprawdzić w spisie nieruchomości miejskich na stronie Urzędu Miasta. Czas wykupu zwykle trwa kilka miesięcy, a wszelkie koszty, np. za wystawianie aktu notarialnego czy wycenę oraz pomiar nieruchomości ponosi nabywca. Czy można przez to przejść samodzielnie? Podobnie jak w przypadku zakupu mieszkania bezpośrednio od prywatnej osoby - tak. Potrzeba jednak odpowiedniego przygotowania oraz czasu na wypełnienie odpowiednich dokumentów i spełnienie formalności.

Stąd również w tym przypadku można skorzystać z usług biura nieruchomości i pośrednictwa w Szczecinie. Oddając sprawy w ręce profesjonalistów zaoszczędzi się czas i zyska pewność, że transakcja została przeprowadzona właściwie. Można również liczyć na doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniej lokalizacji i samego lokalu. Trzeba bowiem pamiętać, że większość z wystawionych na sprzedaż nieruchomości jest przeznaczona do gruntownego remontu. A to oznacza, że podczas wykupu cena nie powinna być głównym decydentem.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce