Nieruchomości w Szczecinie na chwilę przed pandemią. Czy inwestorzy przepłacili?

Kształt rynku nieruchomości po pandemii koronawirusa wciąż jest zagadką dla ekspertów. Niepokoi to szczególnie osoby, które zainwestowały w nieruchomości na chwilę przed kryzysem. Obawy dotyczą przede wszystkim kwestii przepłacenia.

Nie wiadomo jeszcze o ile i czy w ogóle ceny mieszkań w Szczecinie zaczną spadać. Liczba sprzedanych nieruchomości w mieście wciąż jest zbyt mała, by móc sformułować wnioski. Trwa też obserwacja pierwszych zmian w kwestiach wysokości czynszów i opłat za wynajem lokali. Jednak podobnie jak przy transakcji kupna - sprzedaży jest za wcześnie, by móc mówić o konkretach. Podczas gdy jedni schodzą z cen, drudzy je podwyższają kierując swoje oferty do pracowników w delegacjach i do osób na kwarantannie. Wiele ofert najmu krótkoterminowego zamienia się w najem długoterminowy i odwrotnie. Dlatego obecnie podejmowanie pochopnych czy spontanicznych decyzji nie jest wskazane.

Historia każe wierzyć, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie chwilowe zahamowanie cen, a nie ich spadek. Przykładem może być rok 2009 kiedy banki czasowo przestały udzielać kredytów. Do tego warto mieć na uwadze, że nieruchomości na Pomorzu Zachodnim przed wybuchem epidemii koronawirusa odznaczały się bardzo wysoką podażą, a w Polsce niezmiennie brakuje co najmniej 2 mln lokali dla obywateli. W tym miejscu dochodzi również kwestia zaostrzeń względem rozwiązań ekologicznych, które wejdą w życie z początkiem przyszłego roku i wpłyną na podniesienie cen. To wszystko daje dość optymistyczne rokowania.

Indywidualni właściciele mieszkań również nie palą się do sprzedaży po obniżonych cenach. Wolą zaczekać, niż być stratni. Nie oznacza to, że na rynku nie pojawią się okazje. Wiele firm zobligowanych do sprzedaży działek czy lokali w danym czasie, będzie musiało zagrać ceną. Mimo wszystko inwestorzy, którzy kupili nieruchomości w Szczecinie na chwilę przed pandemią powinni być zadowoleni. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości proces kredytowy nie będzie już tak prosty. Co prawda wiele banków zaoferowało swoim klientom wakacje kredytowe, dzięki którym przez ok. pół roku można ograniczyć koszty posiadanych kredytów. Rozluźniły się także wymagania kapitałowe wobec banków. Jednak mając na uwadze kryzys z jakim zmagają się pracownicy większości branży, placówki będą musiały wprowadzić nowe zasady weryfikowacji zdolność kredytowej.

Mając wątpliwości co do przyszłości oraz możliwości wykorzystania swojej nieruchomości w obecnych czasach, warto podjąć współpracę z biurem nieruchomości. Profesjonalni doradcy przygotują kilka wariantów minimalizujących straty, np. przy wynajmie, a także zajmą się kontaktem z potencjalnymi najemcami oraz kwestiami formalnymi. To wszystko bez konieczności spotkania.

 

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce