Nieruchomości w Szczecinie - z czego wynika ich cena?

Średnie ceny nowych mieszkań w Szczecinie wahają się między 5400 zł/mkw a 6000 zł/mkw. Jak wyjaśniają eksperci - cena jest stosunkowo wysoka, ponieważ mieszkań na rynku jest wciąż za mało.

Z jednej strony mamy do czynienia z prawdziwym boomem mieszkaniowym, z drugiej strony z cenami, które nie są osiągalne dla wszystkich osób zainteresowanych kupnem nieruchomości. Z tego względu wiele nowych mieszkań trafia rynek wynajmu. Liczy się, że obecnie 15,3 proc. gospodarstw domowych w Polsce wynajmuje mieszkania. W porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów gdzie wynajem sięga aż 54,3. proc. to wciąż niewiele, jednak liczba ta rośnie. I choć jest to alternatywna dla osób bez mieszkania własnościowego, to nie zmiania faktu, że obecnie na 327 mieszkań przypada 1000 mieszkańców. Dopóki ten poziom się nie wyrówna i nie dobije do średniej europejskiej - 475 mieszkań, średnia cenowa będzie utrzymywała się na stosunkowo wysokim poziomie.

Analitycy zwracają również uwagę na wzrost cen względem oferowanych przez państwo dofinansowań i pomocy. Po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych, deweloperzy zaczęli wprowadzać do swoich ofert, nieruchomości o wyższym standardzie - lepsza lokalizacja, garaż podziemny w podstawie, ciche sąsiedztwo, większy metraż, wysoka jakość wykończenia. Takie mieszkania są dedykowane głównie osobom, które kupują z myślą o wynajmie lub chcą zwiększyć swój status mieszkaniowy. Co za tym idzie - takie mieszkania są po prostu droższe.

Trzeba mieć też na uwadze, że na cenę wpływa prawo administracyjne i budowlane, obowiązujące deweloperów. Obecnie aż 60 proc. mieszkań buduje się na tzw. wuzetkach, czyli administracyjnej decyzji o warunkach zabudowy. W praktyce - inwestor wydaje pieniądze na grunt, projekt, przygotowania i formalności związane z budową, bez gwarancji otrzymania decyzji zezwalającej na rozpoczęcie robót. A jak pokazują liczne przykłady, decyzje nie zawsze są pozytywne. Straty są rozkładane na ceny udanych inwestycji. Do tego deweloperzy w większości budują na kredyt, co również bezpośrednio wpływa na cenę. I na koniec pozostaje kwestia robotników, których praca z roku na rok staje się droższa.

Utrzymywaniu się wysokich cen nowych mieszkań sprzyja również wzrost zarobków Polaków. Warto jednak pamiętać, że do dyspozycji jest nie tylko rynek pierwotny. Rynek wtórny mieszkań ma do zaoferowania równie wiele, czasem nawet więcej. Wystarczy zajrzeć do oferty biura nieruchomości.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce