Nieruchomości w Szczecinie znowu podrożały - czy na pewno?

Niedawno internet obiegła informacja, że ceny nieruchomości w Szczecinie wzrosły aż o 20 proc. Choć niektóre grunty rzeczywiście zaliczyły sporą podwyżkę warto wiedzieć, że nie dotyczy to wszystkich mieszkań, domów i działek w Szczecinie.

Na początek małe podsumowanie. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Szczecinie waha się między 5,2 tys. zł a 5,5 tys. zł. Przeciętna wartość mieszkania o powierzchni 50 mkw to 349 tys. zł. W takim wypadku, biorąc pod uwagę ceny nieruchomości z ostatniego kwartału, ich wzrost wynosi zaledwie 3 proc. Skąd więc wyliczenia dotyczące 20 proc. podwyżki? Za wrażenie zwiększenia się cen odpowiadają: liczba i tempo przybywających nieruchomości na rynku pierwotnym. Wśród nich jest wiele lokali o wysokim standardzie gdzie cena za metr sięga 10 tys. - 14 tys. zł. Najdroższe mieszkania można znaleźć w takich dzielnicach jak Warszewo i Bezrzecze, niektóre z tamtejszych nieruchomości to koszt nawet 1 mln zł. Taniej jest w willowej części Pogodna, gdzie najwyższe ceny za metr to 8 tys. zł.

Nie oznacza to, że na rynku nie ma tańszych mieszkań. Prawobrzeże, Dąbie, Skolwin czy Stołczyn oferują lokale już od 2,5 tys. za mkw. Najtańsze są mieszkania ulokowane w blokach z wielkiej płyty i szeregowcach. Z kolei przeciętne mieszkanie na sprzedaż w Śródmieściu, Niebuszewie czy na Pomorzanach to cena ok. 5 tys. zł za metr kwadratowy. Mowa tu jednak o średnich wyliczeniach. Ceny bowiem są warunkowane lokalizacją i standardem nieruchomości, w tym również standardem jej najbliższego otoczenia jak - klatka schodowa, sąsiednie budynki, infrastruktura, bliskość przystanków tramwajowych oraz autobusowych.

Co ciekawe, obecnie największym powodzeniem cieszą się mieszkania trzypokojowe od 60 mkw w górę. Za nimi plasują się kawalerki, jednak mowa o kawalerkach wielkości minimalnie 50 mkw. Dotyczy to głównie wyremontowanych M1 z pełnym wyposażeniem. W znacznej większości ich nabywcami są młode osoby, których nie stać na zaciągnięcie dodatkowego kredytu na remont czy sprzęt domowy. Nieumeblowane kawalerki z rynku wtórnego o wielkości średnio 34 mkw. można nabyć już za 150 tys. zł. Lokale tego typu najczęściej są traktowane jako inwestycja i są przerabiane na tzw. mikroapartamenty na wynajem.

Nie da się ukryć, że rozpiętość cenowa nieruchomości w Szczecinie jest spora. Mimo to nie można mówić o drastycznym skoku cen. Największy wzrost nastąpił jesienią ubiegłego roku. Liczy się, że było to aż 12 proc. Jednak i to dotyczyło wąskiej gałęzi nieruchomości. Czy ceny będą nadal rosły? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Patrząc na zachodnich sąsiadów, można spodziewać się powolnego hamowania.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce