Nowe mieszkanie w Szczecinie - kupić czy wynająć?

Przeprowadzka do nowego miejsca lub usamodzielnienie się zawsze wiąże się z podjęciem decyzji - nowe mieszkanie, kupić czy wynająć? Oba wybory mają tyle samo plusów co minusów, jednak wyboru zawsze należy dokonać indywidualnie. Dlaczego?

Mieszkanie na wynajem w Szczecinie to średni koszt 1500 zł comiesięcznej opłaty dla właściciela nieruchomości. W zależności od dzielnicy koszty mogą być niższe (np. Skolwin czy Szczecin Dąbie) lub wyższe (np. Stare Miasto lub Warszewo). Dwupokojowe mieszkanie na sprzedaż w Szczecinie to koszt średnio 300 tys. zł. Kredytobiorcy najczęściej decydują się na comiesięczną ratę w wysokości od 1500 zł do 2000 zł przez 30 lat. Oznacza to, że koszta obu opcji są do siebie zbliżone. To właśnie powód dla, którego wiele osób od razu decyduje się na inwestycję we własne M i współpracę z bankiem. Tu uwaga - zaciągając kredyt na wspomniane 30 lat, wysokość odsetek kredytu wyniesie ok. 40 procent pożyczonej wartości. To oznacza, że na spłatę kosztów mieszkania trzeba poświęcić 20 lat, a kolejne 10 na spłatę banku za to, że udzielił pożyczki. W razie kłopotów finansowych mieszkanie można odsprzedać w kredytem, choć nie jest to łatwa procedura. O pomoc można zwrócić się do biura nieruchomości.

Wynajem mieszkania jest znacznie mniej zobowiązującą formą - można się z niej wycofać w każdej chwili - wrócić do domu rodzinnego lub przenieść się do tańszego lokalu. Z badań wynika, że jedna osoba najmuje mieszkanie średnio na trzy lata. Grupy, które w największym stopniu są zainteresowane najmem to: studenci, single oraz pary, które chcą spróbować wspólnego życia. Tuż za nimi plasują się rodziny potrzebujące spokojnego lokum na czas remontu, budowy domu czy przeprowadzki z miasta do miasta. Osoby wertujące ogłoszenia z rubryki “mieszkanie na sprzedaż” to również rodziny z dziećmi, ale też młodzi ludzie stabilni finansowo oraz biznesmeni upatrujący w nieruchomościach zysku. Pomijając kwestie inwestycyjne, własne mieszkanie to gwarancja poczucia bezpieczeństwa, a sam odbiór kluczy to moment uroczysty.

Niezależnie od tego czy wybierze się nieruchomość spośród mieszkań na sprzedaż czy na wynajem, decyzja o zawarciu umowy musi być przemyślana i dostosowana do własnych możliwości. Kupno mieszkania może obrócić się przeciwko kupującemu czy kredytobiorcy w przypadku choćby rozwodu lub zerwania związku. Podobnie jak zawarcie umowy najmu na czas określony z klauzulą dotyczącą kary finansowej za przedwczesne zerwanie porozumienia. Chcąc uniknąć wpadek najlepiej skontaktować się z agencją nieruchomości. Doradca nie tylko pomoże w wybraniu odpowiedniego mieszkania na wynajem lub sprzedaż, ale też przeprowadzi przez wszystkie formalności i zaproponuje najlepsze rozwiązania - w tym te finansowe.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce