Podczas gdy jedni szukają nieruchomości na wsi, inni wracają do centrum Szczecina. Okazuje się, że powrót zwykle łączy się z inwestycją w, szybko powiększający się, rynek pierwotny. A co dzieje się z mieszkaniami i lokalami z rynku wtórnego?
Mimo rosnącej popularności domów i mieszkań pod miastem w takich lokalizacjach jak, m.in.: Siadło Dolne, Bezrzecze, Dobra czy Wołczkowo, wiele osób decyduje się na inwestycję w kolejną nieruchomość w centrum miasta lub całkowitą przeprowadzkę do głównych dzielnic Szczecina. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Po pierwsze, szybki przyrost nowych nieruchomości na obrzeżu miasta nie zawsze idzie w parze z budową infrastruktury drogowej, co może być uciążliwe podczas dojazdów do pracy, szkoły czy nawet na zakupy. Po drugie, wiele rodzin zwyczajnie woli bliskość centrum oferującego dostęp do oferty kulturalnej, rozrywkowej czy technologicznej i po kilku latach na wsi decyduje się na powrót.
Obserwując rynek można łatwo zauważyć, że powrót do miasta najczęściej wiąże się z inwestycją w nowe nieruchomości. Boom budowlany w Szczecinie trwa nadal i wiele osób zachęconych reklamą decyduje się zainwestować pieniądze w nowe mieszkanie, dopasowane do indywidualnych potrzeb, niż przeszukiwać oferty kilkuletnich domów, mieszkań i lokali na sprzedaż. Niestety, ale w niedalekiej przyszłości może to skutkować pojawieniem się pustostanów. Obecnie taka sytuacja występuje głównie w przypadku lokali handlowych zlokalizowanych w Śródmieściu. Pasaże, partery kamienic, czy budynków z lat 90 stoją nieużywane, odstraszając stanem i kosztami jakie idą za remontem. Taka sytuacja, wkrótce może dotknąć lokale mieszkalne - szczególnie w źle zarządzanych budynkach.
Warto jednak mieć na uwadze, że nieruchomości z rynku pierwotnego nie zawsze muszą być lepsze od tych z rynku wtórnego. Kilkuletnie mieszkanie w centrum wymaga jedynie drobnych prac remontowych i urządzenia na nowo, a można je kupić za znacznie lepszą cenę, niż mieszkanie deweloperskie. Po za tym takie mieszkanie, można mieć od ręki - zwykle od momentu podpisania dokumentów do wprowadzenia się mija kilka tygodni. Podobnie jest z kilkunastoletnimi lokalami i mieszkaniami w starych kamienicach - choć wymagają remontu, transakcja jest znacznie szybsza i tańsza. Do tego, kupując gotowe mieszkanie można przewidzieć wiele sytuacji i dokładnie zapoznać się z okolicą i sąsiadami. Co podczas codziennego życia ma olbrzymią wartość.