Nie tylko deweloperzy oraz prywatni inwestorzy, ale również Miasto Szczecin wprowadziło w ostatnim czasie na rynek wiele ofert sprzedaży mieszkań. Wśród nich są zarówno skromne kawalerki, jak i wielkometrażowe apartamenty w przedwojennych kamienicach. A to nie koniec. Wiele inwestycji jest jeszcze w fazie realizacji.
Szczecinianie chętnie kupują mieszkania, w tym mieszkania na wynajem. Rynek im sprzyja. Jednak należy zaznaczyć, że jak wynika z badań Expandera, najwyższe zyski przynoszą małe lokale - ok. 8 proc. brutto rocznie. Banki choć, w większości, zaostrzyły politykę względem przyznawania kredytów, to jednocześnie obniżyły WIBOR, który jest składnikiem oprocentowania kredytu. W ten sposób zmniejszyła się rata za każde pożyczone 100 tys. zł na 30 lat. Do tego wszystkiego rynek jest obsypany nowymi ofertami nieruchomości, a także zwiastunami przyszłych.
Spore poruszenie wywołały nieruchomości z rynku wtórnego wystawione do licytacji przez Miasto Szczecin. Większość oferowanych lokali jest przeznaczona do remontu, ale atrakcyjność podnosi cena oraz lokalizacja. Rządzący zapewniają, że mieszkania wystawione na przetarg są dostępne dla każdego - prywatnych inwestorów oraz firmy. Wśród ofert figurują apartamenty o powierzchni sięgającej nawet 258 m2, jak i “mniejsze” o powierzchni 80 - 130 m2. Wiele z nich mieści się w przedwojennych kamienicach w centrum Szczecina, przez co ich wnętrza urozmaicają takie elementy jak: piece kaflowe, kominki, sztukateria czy drewniane podłogi.
Osoby lubujące się w historyzujących nieruchomościach oczekują realizacji serii loftów oraz apartamentów w poniemieckim budynku między ul. 5 Lipca i Mickiewicza. Dawniej działał tam zakład odzieżowy Dana. Ponad 120- letni budynek, na wzór takich miast jak Łódź czy Wrocław, ma połączyć przeszłość ze współczesnością. Projekt ma wyróżniać się ceglaną elewacją z oryginalnymi zdobieniami, licznymi przeszkleniami i stalowymi elementami. Inwestorzy zapewniają, że potencjał tego miejsca będzie wykorzystany w 100 proc. Na takie wyeksponowanie potencjału wciąż jeszcze czeka przedwojenna fabryka marmolady w Szczecinie. Póki co, głośno zrobiło się o niej jedynie za sprawą projektu eleganckiego loftu w pomieszczeniach byłego magazynu, wykonanego przez szczecińskie studio projektowe.
Wśród realizacji zmierzających ku końcowi jest m.in. Hanza Tower. W mediach podano informację, że gotowa jest nie tylko konstrukcja, ale też korytarze na najniższych piętrach oraz podwieszane sufity i podłogi na najwyższych. Trwa montaż wind i wykańczanie mieszkań oraz lokali usługowych. Większość z oferowanych nieruchomości w wieżowcu znalazło już właścicieli. Inwestorzy poszukujący luksusowych przestrzeni zacierają również ręce na myśl o realizacji przy ul. Przestrzennej. Mocno przeszklony budynek w oryginalnym kształcie będzie usytuowany nad jeziorem Dąbie Małe, tym samym połączy się z przystanią jachtową. W jego wnętrzach zaprojektowano apartamenty o metrażu od 58 m2 do 260 m2. Deweloper zapowiadał również możliwość zamówień indywidualnych na przestrzeń o powierzchni nawet 300 m2.
To nie wszystko. Osoby poszukujące nowych nieruchomości na sprzedaż czekają również na start inwestycji przy ulicy Edmunda Bałuki. W miejscu dawnej szkoły podstawowej numer 54 ma powstać apartamentowiec. Rynek pierwotny rozrasta się również w takich dzielnicach jak Stare Miasto, Płonia, Pomorzany, Pogodno, Warszewo, ale też pod Szczecinem w Siadle Dolnym i Warzymicach.