Nowy dom w Szczecinie? Jak zmierzyć powierzchnię użytkową

 

Powierzchnia użytkowa nieruchomości to całkowity metraż wszystkich pomieszczeń, regulowany aż trzema ustawami. Szykując się do inwestycji w nowy dom w Szczecinie, warto wiedzieć na czym polega.

Pomiar powierzchni użytkowej nieruchomości wydaje się prostym zadaniem. Jest jednak regulowany przez ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, ustawę o podatku od spadków i darowizn, a także przez ustawę o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. A to znacznie komplikuje sytuację, bo w zależności od celu wyliczenia będą różne. Kupując nowy dom w Szczecinie warto sprawdzić czy pomiar zapisany w umowie jest właściwy, by w przyszłości uniknąć kłopotów i dodatkowych kosztów.

Wg. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, pomiarów dokonuje się zawsze po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach. Do kondygnacji zalicza się też garaże podziemne, piwnice i poddasza. To czego się nie wlicza to klatki schodowe oraz szyby wind. Z kolei ustawa o podatku od spadków, choć bardzo zbliżona, nie obejmuje już garaży podziemnych, piwnic i poddaszy. Idąc dalej należy też wiedzieć, że ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy, traktuje powierzchnię użytkową nieruchomości jako powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatorów. Nie obejmuje za to balkonów, tarasów i loggii, antresoli, schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

Punktem wspólnym wymienionych ustaw jest miara wysokości pomieszczeń liczona od podłogi do najniższego miejsca stropu. Co ważne kiedy pomieszczenie ma więcej niż 2,2 m wysokości, w całości zalicza się je do powierzchni użytkowej domu lub mieszkania. Jeśli jednak znajduje się na wysokości 1,4 m do 2,2 m, uwzględnia się się ją jedynie w 50 proc. A części, w których sufit jest w odległości mniejszej niż 1,4 m od podłogi, nie wlicza się do rachunków w ogóle. Jeżeli dom lub mieszkanie mają skosy, należy je obliczyć na podstawie rzutów poziomych - tak samo jak powierzchnię pod schodami.

Samodzielne dokonanie pomiarów nie jest niemożliwe, ale na pewno jest skomplikowane. Pomocna będzie laserowa miarka, rzut mieszkania, powykonawczy pomiar mieszkania oraz kartka i ołówek. Jeśli jednak zadanie okaże się zbyt trudne, warto zwrócić się o pomoc do swojego biura nieruchomości prosząc o wsparcie lub ewentualne rady.

 

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce