Nieruchomość komercyjna z najemcą na sprzedaż – to się opłaca. Najemca budzi twoje obawy? Niepotrzebnie pamiętaj, że przed zakupem lokal musi być dokładnie sprawdzony pod względem prawnym. Do tego najemca również może odczuwać pewien niepokój, w końcu nie wiadomo jaką przyszłość dla niego planujesz.
Nieruchomość komercyjna, to nic innego jak obiekt kupiony lub wynajęty w celu zarobkowym. Tego typu budynek czy też lokal ma charakter nie-mieszkalny i jest dedykowany działalnościom gospodarczym. Można tu wymienić biurowce, centra handlowe, hale magazynowe, magazyny handlowe, place składowe, place postojowe, lokale handlowe ( np. partery w kamieniach) oraz niektóre budynki użyteczności publicznej. Warto wiedzieć, że samo pojęcie nieruchomości komercyjnej nie jest zdefiniowane przez polskie prawo, jednak wpisało się w język i praktykę deweloperów, agentów nieruchomości i rzeczoznawców.
Nieruchomości komercyjne to też wysoka rentowność wynajmu. Według analityków na polskim rynku nieruchomości komercyjnych stawki czynszów lada moment zaczną rosnąć. Już teraz liczy się, że lokale użytkowe pozwalają na osiągnięcie znacznie wyższej stopy zwrotu w stosunku do tego, który dają lokale mieszkalne. Rentowność wynajmu kawalerki w centrum miasta to 3% do 5%, w przypadku lokalu usługowego to aż 7% do 10%.
Lokal z najemcą, pozbądź się obaw. Jeśli jesteś poważnie zainteresowany obiektem komercyjnym na sprzedaż lub wynajem, zaplanuj spotkanie z obecnym najemcą przestrzeni. Pamiętaj, że zmiana właściciela budynku to często duży stres dla najemcy, szczególnie dla prywatnego przedsiębiorcy. Stąd też, w trakcie spotkania należy przedstawić swoje plany co do przyszłości lokali użytkowych w budynku i ustalić czy strony będą zainteresowane kontynuowaniem współpracy, a jeśli tak to na jakich zasadach. Możliwe, że tematy działalności będą ze sobą kolidować. Warto też sprawdzić i przeliczyć czy stawka czynszu nie wymaga podniesienia. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu wycenach, porównaj stawki wynajmu podobnych nieruchomości. Warto zrobić to przed spotkaniem, tak aby najemca nie miał później pretensji. Obecnie największe zainteresowanie dużymi powierzchniami użytkowymi wykazują sieci spożywcze i drogeryjne. Są to też najbardziej pożądani najemcy, ze względu na długi czas najmu i pewny zysk.
Zostaje tylko umowa. Jeśli jesteś zdecydowany na zakup powierzchni komercyjnych, pamiętaj by dokładnie przyjrzeć się umowie. Pierwszą częścią porozumienia jest komparycja, która zawiera wszelkie podstawowe dane personalne stron oraz ich reprezentantów. Następnie należy wskazać przedmiot umowy najmu z określeniem kwot, waluty i rodzaju spłaty. To tylko podstawowe elementy, o których należy pamiętać. O sporządzenie umowy należy udać się do prawnika wyspecjalizowanego w tego typu transakcjach. Najlepiej jednak skorzystać z usług biura nieruchomości, specjaliści wybraną przez nas nieruchomość sprawdzą pod kontem prawnym. Doradcy zajmą się też dopięciem wszelkich formalności, a w razie potrzeby podpowiedzą jak stawiać pierwsze kroki na rynku.