Planujesz kupno domu? Włącz "zieloną energię" i zdobądź dofinansowanie

     Budujesz dom pod miastem lub na wsi? Szykujesz się do montażu instalacji elektrycznej i cieplnej? Zaczekaj! Zanim to zrobisz warto zapoznać się z systemami opartymi na odnawialnych źródłach energii. Możliwe, że uda ci się zdobyć na nie rządowe dofinansowanie!

 

     Pojawiła się dobra wiadomość dla wszystkich myślących o inwestycji w nieruchomości w ciągu najbliższych lat. Od 2021 roku nowo powstające budynki w Polsce będą musiały być obiektami o obniżonym zużyciu energii. Ale już teraz osoby decydujące się na energooszczędne budownictwo mogą liczyć na wsparcie finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dopłaty są dedykowane osobom fizycznym budującym lub kupującym domy jednorodzinne albo mieszkania w domach wielorodzinnych. Program wsparcia zaspokaja potrzebę własnego domu oraz wypełniania zobowiązania Polski w zakresie tzw. pakietu klimatycznego.

 

     Najważniejszym elementem inwestycji jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej do produkcji prądu. Na czym to polega? Mowa tu o wzniesieniu na działce przynależnej do domu mikro-elektrowni słonecznej o mocy do 40 kW. Obiekt będzie generował darmowy prąd, ale też może zapewnić dochód właścicielowi domu, ponieważ możliwa jest sprzedaż nadwyżek energii do sieci energetycznej. Tym sposobem, właściciel nieruchomości staje się producentem i dostawcą zielonej energii.

 

     Z programu można skorzystać za pośrednictwem banków, składając wniosek o udzielenie kredytu, poszerzonego o dotację. Drugą możliwością jest złożenie wniosku o pożyczkę razem z dotacją w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzecia opcja to dofinansowanie inwestycji udzielane przez jednostkę samorządu terytorialnego, który złożył wniosek do NFOŚiGW.

 

     Proces podjęcia budowy takiej instalacji składa się z trzech punktów. Na początek należy wybrać odpowiedni projekt domu uwzględniony w programie, następnie wskazać lokalizację, która musi być właściwie ogrodzona, nie może być zacieniona, a jej powierzchnia musi sięgać min. 2000 mkw. Na koniec zostaje wypełnienie dokumentów przygotowanych przez bank.

 

     Myśląc o takie inwestycji warto zwrócić uwagę na tereny podmiejskie – zarówno dzielnice na obrzeżach miasta jak i wsie. W okolicy Szczecina godne uwagi są takie miejscowości jak Siadło Dolne, Bezrzecze czy Wołczkowo. Domy w takich dzielnicach jak Pogodno czy Warszewo również są dobrym pomysłem. Miejsca te odznaczają się nową infrastrukturą i wygodnym połączeniem z centrum miasta. Dla przykładu dojazd z Siadła Dolnego do miasta zajmuje zaledwie 15 minut autem. Ponad to wybierając te okolice prócz atrakcyjnej finansowo inwestycji można zyskać wymarzone sąsiedztwo.

 

     Poszukując odpowiedniej działki lub nieruchomości, która w przyszłości będzie mogła stać się producentem zielonej energii, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego biura nieruchomości. Doradca zbierze wszystkie potrzebne wytyczne, pomorze przygotować plan zagospodarowania przestrzeni, wskaże wytyczne do spełnienia, a także przestawi miejsca odpowiednie do rozpoczęcia inwestycji.

 

Planując wyprowadzkę pod miasto, warto mieć to na uwadze.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce