Jak zarobić na mieszkaniu nie posiadając mieszania? Można je podnająć. Wystarczy stać się najemcą i zapoznać się z przepisami.
Podnajem to nic innego jak wynajem najmowage mieszkania, domu czy lokalu. Obecnie podnajmowanie stało się popularną metodą zarobku. Przykład - lokator dzieli kilkupokojowe mieszkanie na stacje, a następnie oddaje je do wynajmu własnego. Inny przykład dotyczy apartamentów i nieruchomości komercyjnych. Najmowany apartament przeznacza się do dyspozycji na doby, podobnie jak lokale użytkowe. Urządzone na kształt biur, “wypuszcza” się do użytku przedsiębiorców.
Podnajem nie zawsze odbywa się w celach zarobkowych. Zdarza się, że lokator na czas nieobecności chce przekazać najmowany lokal członkom swojej rodziny czy przyjaciołom do dyspozycji lub pod opiekę. Warto jednak wiedzieć, że każda z tych sytuacji jest uregulowana prawnie.
Na początek konieczna jest zgoda właściciela nieruchomości. Zgoda powinna być udzielona pisemnie w formie oświadczenia lub, jeśli z góry wiadomo do jakich celów będzie wykorzystywany lokal, w umowie najmu. Zgodnie z art. 6882 Kodeksu cywilnego najemca nie może bez zgody wynajmującego oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Niezastosowanie się do przepisów najczęściej kończy się wypowiedzeniem umowy najmu i koniecznością wyprowadzki. Wyjątkiem od reguły jest sytuacja gdy najemca chce oddać mieszkanie do użytkowania osobie, względem której jest obciążony alimentami. Kolejny przykład to wprowadzka rodzica, rodzeństwa czy małżonka. Art. 6801 kodeksu cywilnego mówi o tym, że małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa.
W przypadku gdy podnajem odbywa się jedynie w celach zarobkowych należy pamiętać, że jest on klasyfikowany w kategorii działalności gospodarczej. A to oznacza, że konieczne będzie rozliczenie się z dochodów. Można to zrobić na zasadach indywidualnej działalności gospodarczej, prowadzonej przez osobę fizyczną, opodatkowanej na zasadach ogólnych lub indywidualnej działalności gospodarczej, prowadzonej przez osobę fizyczną, opodatkowanej na zasadach podatku liniowego. Istnieją również inne rozwiązania, które najlepiej omówić z księgową lub radcą prawnym.
Poszukując idealnej nieruchomości do podnajmu najlepiej zwrócić się do biura nieruchomości. Doradcy dysponujący bazami domów, mieszkań i lokali na wynajem w Szczecinie, dzięki czemu będą w stanie szybko sporządzić listę lokali wartych uwagi.