Niezależnie czy zdecydujemy się zainwestować w rynek pierwotny czy rynek wtórny, warto zadbać o wartość zakupionego mieszkania. Sposobem, na który mamy największy i bezpośredni wpływ jest przeprowadzanie bieżących remontów i dostosowywanie wnętrza do panujących trendów. Jest to szczególnie ważne na rynku mieszkań do wynajęcia i na sprzedaż. Nie zaszkodzi też w przypadku jeśli kupione M, ma służyć po prostu jako własne stałe lokum.
Zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem lub na sprzedaż, wymaga gruntownej wiedzy inwestora na temat rynku. Atrakcyjna lokalizacja i cena to podstawowe wytyczne, jakie trzeba wziąć pod uwagę by osiągnąć jak najwyższą stopę zwrotu kosztów i zysk. Jednak to nie jedyne aspekty, którymi należy się kierować. Mówi się, że zakup używanego mieszkania to tak naprawdę zakup gotowego produktu. Można je kilkakrotnie obejrzeć, sprawdzić okolicę i porozmawiać z sąsiadami wypytując o jakość życia na osiedlu. Do tego jak na dłoni widać bliskość przystanków komunikacji miejskiej, ilość miejsc parkingowych, odległość do przedszkola czy szkoły, ale też parków oraz punktów zieleni i jak daleko będzie trzeba iść by zrobić zakupy. Z kolei rynek mieszkanie z rynku pierwotnego to dopasowany metraż, wymarzona forma przestrzeni i indywidualne rozwiązania.
Jednak jak wszędzie za pierwsze dobre wrażenie odpowiada wygląd i to na nim trzeba się skupić. Od kilku lat utrzymuje się moda na minimalizm. Oznacza to, że podczas urządzania wnętrza należy kierować się prostotą i funkcjonalizmem. Styl ten największą wagę przywiązuje do tego, co pozostaje niewidoczne lub inaczej – schowane w kreatywny sposób. Specyficzny klimat osiąga się stosując triki dekoratorskie – rośliny, ramki, lustra i odpowiednie barwy. Instytutu Pantone niedawno ogłosił, że najlepszym kolorem tego roku będzie „Greenery”. A to oznacza, że projektanci wnętrz na pewno będą wykorzystywali zieleń w pierwszej kolejności. Dlatego też malując samodzielnie mieszkanie, warto zdecydować się na odcienie zieleni. Te najbardziej pożądane to: butelkowy, szmaragdowy czy trawiasty. Kolory te doskonale współgrają z ciepłymi odcieniami barw ziemi – brązami i beżami. Osobom lubujące się w chłodnej stylistyce na pewno zdecydują się na równie popularny styl skandynawski. Szarość zawsze pozostanie w modzie.
Popularnością nadal też cieszą się ekologiczne dodatki wykonane z surowców wtórnych – z drewna, wikliny czy skóry. Tego typu ozdoby można wykonać samodzielnie w domu. Drewniany stolik ze skrzynek lub kanapa z euro palet tak samo dobrze odnajdą się w klasycznych wnętrzach co w nowoczesnych apartamentach. Należy tylko pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna.
Jeśli wartość nieruchomości podnosimy z myślą o sprzedaży lub wynajmie należy liczyć się z ogromną konkurencją. Dlatego zaraz po przygotowaniu niebanalnego wnętrza należy zainwestować w dobrej jakości zdjęcia. Te robione telefonem komórkowym można zamieścić w czarnobiałej gazecie. Internet jest bardziej wymagający, tam efekty muszą dosłownie kraść wzrok. Jeśli nie dysponujemy dobrym aparatem i talentem fotograficznym najlepiej zainwestować kilkaset złotych i zamówić profesjonalną sesję. Później już tylko pozostaje przygotowanie ogłoszenia lub spotkanie z agencją nieruchomości.