Podziel dom na strefy

     Część dzienna i część sypialniana, to najczęściej spotykany podział domu. Jednak nie da się ukryć, że wiele pomieszczeń otrzymuje swoje przeznaczenie w zupełnie przypadkowy sposób. Nietrafione decyzje kończą się niepotrzebnymi przeprowadzkami. Warto działać już na etapie projektu.

 

     To co czyni budynek domem, to wnętrze, które przede wszystkim musi być funkcjonalne, wygodne i ustawne. Tylko odpowiednio zaplanowana przestrzeń może podnieść jakość i wygodę życia mieszkańców nieruchomości. Podstawą jest podział domu na część dzienną i nocną. Dzięki temu niespodziewani goście bez wstydu będą mogli przejść przez kolejne pomieszczenia omijając te, które należą do bardziej intymnej strefy domowników.

 

     Jak powinna wyglądać strefa dzienna? Po pierwsze, warto aby była to przestrzeń otwarta, sprzyjająca wspólnemu spędzeniu wolnego czasu. Zwykle jest to obszerny salon z dużymi przeszklonymi powierzchniami, wydzieloną częścią kuchenną lub sąsiadujący z osobnym pomieszczeniem dedykowanym działaniom gastronomicznym. W miarę możliwości salon powinien urozmaicać jadalnia – duża ława z krzesłami ulokowana w najjaśniejszej części pomieszczenia. Ponadto mile widziane są takie elementy jak kącik zabaw dla dzieci, zestaw wypoczynkowy z kinem domowym, kącik dla zwierzaka. Dzienna część domu to również łazienka i toaleta dopasowana do ewentualnych potrzeb gości – nie ma sensu wstawiać tu wanny. To również tu jest miejsce na wyjście do ogrodu czy obszerny taras.

 

     Dzienna część domu jest najbardziej eksploatowaną częścią, ale też najbardziej reprezentatywną. Ważne by już na etapie planowania wyznaczyć pod nią nawet 65 proc. powierzchni całego budynku. Warto pamiętać aby była to przestrzeń nieograniczona ścianami i nasłoneczniona. W końcu będzie to wizytówka naszego domu.

 

     Pozostała część domu odgrywa zupełnie inną rolę. Przestrzeń ta służy wyciszeniu, jej otoczenie dostosowane jest do potrzeb każdego mieszkańca w sposób bardzo indywidualny. Najczęściej tworzą ją: sypialnia, pokoje domowników, a także gabinety i biura, przeznaczone do domowego powadzenia firmy czy pracy. Ważne, aby w tej części domu kolory ścian były stonowane, a ilość bodźców rozpraszających jak najbardziej ograniczona.

 

     Takie planowanie powinno się odbywać jeszcze na etapie projektu lub tuż przed zakupem gotowej nieruchomości. Mając wstępny projekt będzie łatwiej prowadzić rozmowy z architektem, deweloperem czy też biurem nieruchomości. Warto zastanowić się czy korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie skorzystanie właśnie z usług agencji. Dziś agencje nieruchomości oferują zarówno sprzedaż działek budowlanych jak i nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Ponad to wśród oferowanych usług znajduje się m.in. pomoc w kredytowaniu inwestycji.

 

     Podsumowując, wydzielenie strefy dziennej i nocnej to gwarancja osiągnięcia harmonii w budynku jak i wśród domowników, a co za tym idzie gwarancja wygodnego życia.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce