Latami odbudowywana Starówka w Szczecinie zaczyna nabierać kształtu. Ponad fundamenty wzniosły się trzy nowe nieruchomości, powstaje nowy park, a rządzący podjęli pierwsze próby uporządkowania kwestii miejsc parkingowych w tym obszarze. Co z tego wyniknie?
Docelowo ambicją włodarzy jest stworzenie Starego (Nowego) Miasta, które nie będzie odbiegało atrakcyjnością od rynków we Wrocławiu, Poznaniu czy Toruniu. Droga ku temu jest jeszcze długa, jednak widać już pierwsze wyraźne zmiany, które można zaliczyć na plus. Wkrótce zakończy się budowa kamienicy przy ulicy Wielkiej Odrzańskiej. Konstrukcja wraz z elewacją jest już gotowa. Obecnie trwają prace wewnątrz budynku, a także wokół. Inwestor oferuje kupującym lokale od 26 m2 do 65 m2, w tym lokale z przeszklonymi ścianami i widokiem na Odrę i bulwary. Na swojej stronie internetowej zachęca informacją o basenie, strefie fitness oraz innych punktach usługowych jak spa czy kawiarnie.
W szybkim tempie kształtu nabiera nieruchomość przy ulicy Kurkowej. Budynek znajduje się niemal ścianę w ścianę z Kamienicą Loitzów, naprzeciwko nowego apartamentowca. Według danych zamieszczonych na tablicach informacyjnych, inwestycja ma zostać oddana do użytku już w maju przyszłego roku. Wiele wskazuje na to, że szybciej będzie można przekroczyć próg hotelu i apartamentowca, który pnie się w miejscu dawnego hotelu Arkona. Budynek składa się z siedmiu kondygnacji i podziemnego garażu. W środku, oprócz 3- gwiazdkowego hotelu, powstaną 62 mieszkania o metrażu od 29 do 100 m2. Będą podzielone na kawalerki oraz lokale 2-, 3- i 4- pokojowe. Do użytku zostaną oddane również dwie przestrzenie komercyjne.
Kolorów nabiera też przestrzeń w okolicy ulic Grodzkiej i Farnej, co może uatrakcyjnić ofertę rynku wtórnego. Przy Szkole Podstawowej numer 63 powstaje właśnie park kieszonkowy. Na inwestycję przeznaczono ok. 150 tys. zł. Jej realizacja ma zakończyć się do połowy grudnia tego roku. Docelowo na skwerze pojawią się bujne nasadzenia kwiatów i krzewów oraz elementy małej architektury.
W trakcie metamorfozy nadal jest Plac Orła Białego. Radni podjęli się zmniejszenia ruchu samochodowego w tym miejscu, które ma doprowadzić do jego zupełnego wykluczenia - tak jak w obszarach Starówek innych dużych miast w Polsce i Europie. W planie jest też likwidacja krawężników, która ma poprawić dostępność odcinków pieszych i podnieść jakość nawierzchni, a także przekształcenie ulic w podwórce miejskie. Goście odwiedzający Stare Miasto będą mogli zostawiać auta w garażach wielopoziomowych, które wg. zapowiedzi, mają powstać przy ulicy Staromłyńskiej i Trasie Zamkowej. Do tej pory radnym udało się powiększyć obszary zieleni na placu, zwiększyć ilość nasadzeń, zorganizować elementy małej architektury, a także zmniejszyć ruch samochodowy. W ostatnim czasie podjęto też prace nad katalogiem historycznej kolorystyki stosowanej na elewacjach szczecińskiej zabudowy kamienicznej od połowy XIX w. do lat 30. XX w. Kto wie, może wkrótce całe miasto odzyska swój prawdziwy kolor?