Rynek pierwotny czy wtórny w Szczecinie – na co postawić?

Od dwóch lat sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym znacznie wzrosła. Przyczyniły się do tego m.in. program Mieszkanie dla Młodych oraz niskie oprocentowanie lokat bankowych. W ubiegłym roku odnotowano najwyższy jak do tej obrót nowych nieruchomości. A co w tej sytuacji z rynkiem wtórnym?

Rynek pierwotny to gotowe inwestycje, ale też te, które dopiero powstają. W Szczecinie, tak jak w każdym innym mieście, jest ich określona liczba. Inaczej jest w przypadku rynku wtórnego, gdzie oferty sprzedażowe mieszkań mogą pojawiać się w różnych momentach i być wystawiane zarówno przez agencje nieruchomości jak i osoby prywatne. Pod tym względem rynek nowych mieszkań jest znacznie bardziej przejrzysty i uporządkowany. Nowe mieszkania to również możliwość wprowadzenia dowolnych zmian - połączenie dwóch pokoi, otwarta kuchnia, podwieszany sufit - wszystko da się zrobić. Mieszkania używane, to często kompromisy - niższa cena w zamian za remont, remont w zamian za dłuższy czas oczekiwania (choć oczywiście nie zawsze tak musi by

). Osoby, które świadomie sprzedają nieruchomość zawsze starają się ją jak najlepiej przygotować do oddania w ręce drugiej osoby.

Rynek pierwotny to większy spokój. Mieszkania podlegają rezerwacji, więc potencjalny kupiec ma chwilę, by jeszcze raz wszystko przeanalizować. Na rynku wtórnym raczej nie stosuje się tej zasady. Jeśli sprzedający znajdzie osobę zdecydowaną na zakup, nie będzie czekał na, te które wciąż rozważają inwestycję, chyba, że do podbicia i negocjacji ceny. Z drugiej strony, poszukiwania mieszkania używanego są bardziej elastyczne, na oglądanie lokalu można umówić się praktycznie o każdej porze dnia i nocy przez cały tydzień. Dzięki temu można obejrzeć więcej ofert w znacznie krótszym czasie. Nowe budownictwo niestety nie daje takiej możliwości. Jeśli lokal już powstał i istnieje możliwość wejścia do środka, to na jego oglądanie można umówić się jedynie w godzinach pracy biura, w tygodniu roboczym.

Nowe mieszkanie wymaga cierpliwości i generuje koszty. Najciekawsze projekty lokali zwykle znikają na kwartał przed zakończeniem budowy. W tym czasie trzeba uruchomić kredyt, przygotować środki na spłatę formalności, a także mieć wystarczającą ilość funduszy na opłacanie bieżącej lokalizacji do czasu gdy inwestycja zostanie zakończona i oddana do użytku. Rynek wtórny odsuwa od siebie te kwestie. Jeśli kupując ma wszystkie środki i jest gotowy na dopełnienie formalności wystarczy się spakować i wprowadzać. W Szczecinie najpopularniejszymi dzielnicami dziś są Prawobrzeże i Pomorzany, ale też Warszewo i Bezrzecze. Dwie pierwsze lokalizacje oferują szeroki wybór mieszkań z rynku wtórnego, choć w ostatnim czasie rozpoczęto tu wiele nowych inwestycji. Dwie kolejne, to w dużej mierze rynek pierwotny, domy i apartamenty. Oferty sprzedaży lokali dawnego budownictwa są tu rzadkością.

 Prognozy zwiastują utrzymanie się popularności mieszkań rynku pierwotnego. Przejrzystość ofert, bezpieczna forma inwestycji, stworzenie mieszkania pod siebie - to argumenty, które zachęcają. Z drugiej jednak strony rynek wtórny wciąż ma wiele do zaoferowania. Z pomocą zaufanego agenta nieruchomości każda inwestycja będzie bezpieczną inwestycją.  

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce