Rynek wtórny – inwestycja w mieszkania używane

     Mieszkanie prosto od dewelopera czy poprzedniego właściciela? Zarówno jedna jak i druga możliwość niesie za sobą szereg korzyści. Dziś poznamy te stojące za kupnem mieszkania z rynku wtórnego.

 

     Zakup używanego mieszkania to tak naprawdę zakup gotowego produktu. Można je kilkakrotnie obejrzeć, sprawdzić okolicę i porozmawiać z sąsiadami wypytując o jakość życia na osiedlu. Ponadto otoczenie najprawdopodobniej jest już w całości zagospodarowane. Oznacza to, że jak na dłoni widać bliskość przystanków komunikacji miejskiej, ilość miejsc parkingowych, odległość do przedszkola czy szkoły, ale też parków oraz punktów zieleni i jak daleko będzie trzeba iść by zrobić zakupy. Istotny jest też widok z okna. Na zagospodarowanym osiedlu nie ma mowy by pewnego dnia przed naszym mieszkaniem wyrósł dodatkowy wieżowiec zasłaniając ulubiony krajobraz. Plusem jest też lokalizacja. Nowo powstające osiedla najczęściej budowane są na obrzeżach miasta lub w oddalonych od centrum dzielnicach. Rynek wtórny oferuje cały przekrój możliwości – lokalizację w ścisłym centrum, na przedmieściach, w popularnych dzielnicach itd.

 

     Decydując się na zakup mieszkania używanego można wprowadzić się w ciągu kilku dni od dopełnienia formalności. Odpada ryzyko związane ze wstrzymaniem budowy osiedla przez dewelopera, upadłości firmy w trakcie prac czy losowych przypadków opóźniających budowę nieruchomości. Mieszkanie najczęściej jest już gotowe do zamieszkania. Większość sprzedających dba o odświeżenie wnętrza przed sprzedażą. Zdarza się, że lokale są również umeblowane i wyposażone w sprzęt RTV i AGD. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze. W przypadkach gdy oferent, z różnych przyczyn, chce jak najszybciej sprzedać mieszkanie, nabywca musi być gotowy na drobny remont, który pozwoli dostosować lokal do indywidualnych potrzeb.

 

     Należy też być świadomym minusów rynku wtórnego. Wiele mieszkań jest obciążona wadami ukrytymi. Nieruchomości należące do starszej zabudowy najczęściej mają te problemy już za sobą. Budynek przez lata zdążył się ustabilizować, a wszelkie niedoróbki czy defekty typu: pęknięcia czy nierówne ściany załatał poprzedni właściciel. Oczywiście nie wszystkie używane mieszkania wystawione na sprzedaż są doprowadzone do perfekcji, dlatego osoby dokonujące zakupu po raz pierwszy powinny zwrócić się o pomoc do agencji nieruchomości. Podejmując pochopną decyzję można wiele stracić. Bloki czy kamienice, które nie przeszły gruntownego remontu i nie były otoczone odpowiednią opieką są narażone na wilgoć. Co za tym idzie w mieszkaniach może pojawiać się pleśń. Częstym kłopotem jest też wadliwa instalacja elektryczna czy gazowa. Pozornie drobne usterki mogą wygenerować ogromne koszty. Skorzystanie z usług profesjonalnej agencji może uchronić nas przed tymi problemami.

 

     Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości z rynku wtórnego należy być świadomym kosztów. Prócz ceny mieszkania należy zapłacić podatek i opłaty notarialne. Najważniejszy jest Podatek od Czynności Cywilno Prawnych (PCC) w wysokości 2% wartości nieruchomości. Kolejne koszty pojawią się podczas użytkowania nieruchomości. Będą to m.in. comiesięczne składki na fundusz remontowy i składki do wspólnoty mieszkaniowej na bieżące wydatki.

 

     Rynek wtórny oferuje wiele możliwości, a wszystkie trzeba dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji o kupnie. Zakup nieruchomości to często życiowa inwestycja, dlatego warto podjąć ją przy pomocy profesjonalistów.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce