Sprzedaże błyskawiczne zdarzają się w każdym obszarze rynku nieruchomości, aczkolwiek zdarzają się rzadko i niejednokrotnie odznaczają się stratą dla sprzedającego. Ilość ofert sprawia, że kupujący ma w czym wybierać, przez co główną wytyczną sprzedaży jest cena. A więc co zrobić by nie utknąć z nieruchomością i jeszcze na niej zarobić?
Cena to pierwszy element, który zwróci uwagę potencjalnego nabywcy, kolejny to sposób prezentacji oferty, czyli reklama. Prawdziwą sztuką jest stworzenie ogłoszenia, które szybko przyciągnie uwagę i sprawi, że kupujący od razu zaakceptuje jego treść. Jak się okazuje na tym polu największą przewagę mają właściciele nieruchomości sprzedający przy pomocy pośredników. Pracownicy agencji nieruchomości dysponują bazą klientów, przez co niejednokrotnie wiedzą do kogo bezpośrednio wysłać ofertę, a dzięki latom praktyki potrafią dotrzeć do większej liczby potencjalnych nabywców. Tym samym szansa sprzedaży z zyskiem rośnie. Ponadto transakcja realizowana przez agencję nieruchomości to gwarancja bezpieczeństwa, gdyż pośrednik sprawdzi czy nabywca jest osobą wypłacalną lub czy podczas zakupu nie próbuje złamać prawa albo dopuścić się oszustwa. Do tego przygotuje umowę i załatwi większość formalności.
Przez formalności rozumiemy pełną obsługę organizacyjną tj. zaaranżowanie spotkań obu stron transakcji, przygotowanie i przekazanie dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy, umówienie terminu oraz podanie warunków transakcji. Proces kończy podpisanie aktu notarialnego i przekazanie lokalu. Podczas przekazania lokalu należy jeszcze spisa
liczniki i przygotować protokół zdawczo – odbiorczy. To również dzieje się pod opieką agenta.
A jak wybrać agencje nieruchomości? Najprościej zrobić to za pośrednictwem Internetu. Po pierwsze, biuro godne zaufania, będzie posiadało stronę internetową i odznaczało się mnogością swoich ofert udostępnionych na licznych stronach branżowych. Po drugie, agent, który zostanie nam przydzielony do opieki musi udostępnić swój numer licencji oraz polisę ubezpieczeniową OC. Warto też skonfrontować zebrane informacje z opiniami internautów dostępnymi na forach internetowych czy w mediach społecznościowych. Następnym krokiem jest już spotkanie, na które warto zabrać podstawowe dokumenty przedstawiające stan i specyfikację nieruchomości. Na podstawie tych dokumentów agent nieruchomości powinien oszacować wstępną cenę oraz przypuszczalny czas sprzedaży. Jeśli zdecydujemy się na współpracę z biurem pozostaje podpisanie umowy pośrednictwa przy sprzedaży. Możliwe są dwa rodzaje umów - na wyłączność i otwarta. Ta pierwsza oznacza, że tylko to biuro będzie miało możliwość sprzedaży naszej nieruchomości. Druga, że nieruchomość będzie ofertowana przez wszystkich pośredników, z którymi zawiążemy współpracę.
Obecnie nadal najszybciej sprzedającymi się nieruchomościami są kawalerki lub dwupokojowe mieszkania, a także niewielkie domy jednorodzinne na przedmieściach. Jednak przy dobrej koordynacji ogłoszenia i odpowiednio zbudowanej reklamie sprzedaż z zyskiem, to tylko kwestia czasu.