Mieszkanie do wynajęcia - Pogodno, Warszewo, Pomorzany czy może Centrum? Którą dzielnicę wybrać, gdzie szukać ogłoszeń i w końcu o jakich dokumentach pamiętać? Podpowiadamy.
Mieszkanie do wynajęcia można wybrać samodzielnie lub z pomocą pośrednika. Oba scenariusze są dobre, jednak różnią się czasem jaki należy poświęcić na poszukiwania lokalu i gwarancją bezpieczeństwa zawartej umowy. Przedstawiciel zaufanej agencji nieruchomości nie tylko przygotuje propozycje, ale też doradzi jaki rodzaj umowy zawrzeć. Ponadto będzie asystował przy jej podpisaniu. Warto też pamiętać, że mieszkania do wynajęcia z bazy biur nieruchomości to lokale od sprawdzonych właścicieli - nie ma mowy o oszustwie. Mimo to, wiele osób woli wynajem mieszkania bez pośredników. W takim przypadku należy mieć na uwadze kilka spraw.
Po pierwsze, gdzie szukać ofert? Internet jest tu naturalnym kierunkiem. Najwięcej ogłoszeń pod hasłem “mieszkanie do wynajęcia” figuruje na portalach branżowych oraz w mediach społecznościowych. Innym źródłem jest prasa. Czytając ofertę warto zwrócić uwagę nie tylko na takie dane jak: warunki najmu, czynsz, liczba pokoi i ich wygląd, ale też należy spojrzeć na datę dodania ogłoszenia. Odległa data to sygnał ostrzegawczy - możliwe, że cena jest zawyżona lub właściciel jest trudny w kontakcie.
Po drugie, jak zmierzyć się z formalnościami? Punktem wyjścia do sporządzenia umowy są obustronne ustalenia dotyczące wysokości czynszu, dodatkowych opłat, terminów płatności, okresu najmu i czasu wypowiedzenia. Umowa musi też wyraźnie wskazywać na wysokość kaucji czy odpowiedzialność za zniszczenia. Do umowy warto dodać protokół zdawczo-odbiorczy i opisać dokładny stan mebli i sprzętów AGD i RTV. Każde ustalenie musi znaleźć się na piśmie i być poświadczone podpisem wynajmującego i najemcy. Co istotne umowę można podpisać jedynie z właścicielem lokalu lub osobą uprawnioną do zawarcia umowy. To, kto jest właścicielem mieszkania można sprawdzić w systemie ksiąg wieczystych dostępnym online.
Po trzecie, jakie koszta trzeba ponieść? Podstawą są: comiesięczna opłata dla wynajmującego, czynsz i media. Dwie pierwsze najczęściej pobiera się z góry przy podpisaniu umowy i dolicza do nich kaucję. Wysokość kaucji ustala właściciel. To opłata, która zabezpiecza interesy właściciela mieszkania w razie ewentualnych szkód lub zaległości w opłatach. Oprócz tego można zdecydować się na ubezpieczenie.