Wracamy na wieś – moda na podmiejskie energooszczędne domy w Siadle Dolnym

     To już stało się faktem, coraz więcej Polaków wynosi się z miasta na wieś. Według raportu GUS wciągu kolejnych 35 lat popularne aglomeracje w naszym kraju zaczną się wyludniać. Jednak kto by nie uległ pokusie zamiany ciasnego M w hałaśliwym centrum na przestrzenny dom w otoczeniu natury za tę samą cenę?

 

     Moda na wiejskie życie co jakiś czas powraca, jednak obecnie zyskała silną podporę w postaci coraz powszechniejszego ruchu „slow”. Społeczeństwo zwalnia codzienne tempo i odcina się od miejskiej gonitwy przenosząc do wiejskich domów. Rodzice zamiast tracić czas na stanie w kolejkach do bawialni, wolą iść z dzieckiem pograć w piłkę w ogrodzie. Restauracje typu fast-food wymieniane są na własne dokonania kulinarne. Ślepe gonienie na zarobkiem też wydaje się już mniej cieszyć. A to czego na wsi brakuje zawsze można zamówić przez Internet, ewentualnie wsiąść w samochód i dokupić w najbliższym miasteczku. W rezultacie żyje się spokojniej, oszczędniej i zdrowiej.

 

     Wbrew dotychczasowym założeniom wieś to nie koniec świata. Dobrym przykładem jest Siadło Dolne w gminie Kołbaskowo. Wioskę dzieli zaledwie 12 km od Szczecina. Przez środek prowadzi prosta, szeroka droga. Korzystne warunki jazdy gwarantują szybkie i wygodne dotarcie do pracy, szkoły, uczelni czy na zakupy. Warto też zwrócić uwagę na pozostałe odległości - wystarczy tylko 5 minut, aby dostać się na autostradę A6 i drogę ekspresową S3. Tyle samo zajmie dotarcie do przejścia granicznego w Kołbaskowie, a stamtąd na Berlin.

 

     Na wsi jest też co robić. Ogólnopolskie dane wskazują, że dominującą grupą są w strukturze osób pracujących na wsiach nadal są rolnicy, jednak klasa średnia stanowi już ok. 35 proc. mieszkańców. Menedżerowie, technicy czy urzędnicy pracują z domów lub polegają na wygodnym dojeździe do miasta. Daleko posunięta globalizacja otworzyła znacznie więcej możliwości, dziś do codziennych działań wystarczy Internet. W Polsce przenoszenie się na wieś jest też związane ze zmianami ustrojowymi, które pociągnęły za sobą także zmianę zamożności Polaków.

 

     Ceny mieszkań o przyzwoitym metrażu, zlokalizowane w centrach miast mają porównywalne ceny co nowo wybudowane domy na wsiach. A to kusi. Wracając do przykładu Siadła Dolnego. Osoby decydujące się tam na zakup nieruchomości, dostają w cenie domu lokalizację umożliwiającą bezpośredni kontakt z naturą, z dala od miejskiego zgiełku, z bezproblemowym i szybkim dojazdem do centrum. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się rozlewiska Odry i tereny objęte ochroną Natura 2000. Wolny czas można spędzić na wycieczkach rowerowych pobliskimi szlakami prowadzącymi przez lasy i łąki.

 

     Wyprowadzka na wieś to również gratka dla osób żyjących w idei ekologii. Obecność ogrodu, sadu, czy własnego mini gospodarstwa to możliwość indywidualnej produkcji jedzenia. Jeśli nawet nie posiada się gospodarstwa, na pewno w pobliżu znajdziemy ich kilka, a to gwarantuje dostęp do świeżych produktów z pierwszej ręki. Coraz szybsze tempo życia sprawiło, że ludzie stali się bardziej zagubieni i zmęczeni. Wytchnienie i oparcie w codziennych trudach gwarantuje im wieś działająca na podstawie tradycyjnego systemu wartości.

 

     Osobiście rekomenduję tą lokalizację jaką jest Siadło Dolne, uważam ze jest to najpiękniejsza okolica pod Szczecinem. Może tam wypożyczyć kajaki, łódki, rowery wodne czy zwodować skuter wodny a także wędkować. Polecam również każdemu aby mógł zakupić dom i osiedlić się w tak wspaniałej lokalizacji.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce