Wybrałeś nieruchomość na sprzedaż w Szczecinie? Czas zapłacić zadatek lub zaliczkę

- Zadatek czy zaliczka? - Jaką formę płatności przedwstępnej należy wybrać inwestując w nieruchomość? - Czy w ogóle jest różnica między tymi formami płatności? Odpowiadamy - różnica jest i to całkiem spora.

Fakt, zarówno zadatek jak i zaliczka są formami zabezpieczenia transakcji sprzedaży - kupna nieruchomości. Różnica leży w ich funkcjonalności. Zaliczka, choć bardziej znana na rynku, to po prostu zwrotna forma płatności. W sytuacji gdy strony rezygnują ze współpracy, pieniądze należy zwrócić w określonym terminie i formie. Jak widać, nie jest to solidne zabezpieczenie, raczej symboliczne.

Inaczej jest w przypadku zadatku. To właśnie on w oparciu o przepisy prawa stabilnie zabezpiecza interesy stron. W art. 394 Kodeksu Cywilnego, którego § 1. czytamy: w przypadku braku odmiennego zastrzeżenia umownego (...) lub w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. W ten sposób zarówno osoba sprzedająca dom, jak i kupująca dom są chronione przed zerwaniem transakcji.

Najczęściej zadatek opiewa na 10 do 15 proc. wartości nieruchomości. Kwota może być wyższa jeśli kupujący chce przebić oferty innych osób zainteresowanych inwestycją. Bowiem chodzi nie tylko o zabezpieczenie, ale też zablokowanie możliwości sprzedaży domu w momencie gdy konkurencja zaoferuje wyższą kwotę. Po zawiązaniu transakcji i podpisaniu aktu notarialnego cena nieruchomości jest pomniejszona o wpłacony już zadatek. Kupujący nic nie dopłaca. Działa to również w drugą stronę. Pobranie zadatku przez sprzedającego zabezpiecza przed wycofaniem się inwestora w przypadku znalezienia innych okazji na rynku. 10 proc. wartości nieruchomości to spora suma, odstępując od umowy kupujący ją straci.

Zdarza się, że zadatek tak jak zaliczka podlega zwrotom, jednak są to sporadyczne sytuacje, do których dochodzi za porozumieniem stron. Zapis tego dotyczący można znaleźć w § 2. i § 3 art. 394 Kodeksu Cywilnego.

Chcąc uniknąć stresu związanego z wyborem form płatności i przeczesywaniem aktów prawnych, można zdecydować się na współpracę z pośrednikiem. Biuro nieruchomości nie tylko pomoże w wyborze nieruchomości na sprzedaż lub poszukiwaniach inwestora, ale też zabezpieczy całą transakcję i wesprze jej przeprowadzenie.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce