Wycena nieruchomości w Szczecinie. Jak przeprowadzić i do kogo się zwrócić?

Wycena nieruchomości to punkt wyjścia do stworzenia oferty mieszkania na sprzedaż czy mieszkania na wynajem. Wycenę można stworzyć samodzielnie lub zwrócić się do ekspertów. W każdym przypadku ważne, aby mieć świadomość, co bierze się pod uwagę w czasie wyceny nieruchomości.

Wycena nieruchomości to nic innego, jak określenie ceny rynkowej nieruchomości. Wyceny przeprowadza się w taki sam sposób bez względu na to o jakiej lokalizacji mówimy - mieszkanie w Szczecinie, apartament w Pogorzelicy czy działka nad jeziorem w Będgoszczy. Ważne, aby wycena była przeprowadzona w rzetelny sposób z uwzględnieniem wszystkich aspektów wpływających na wartość nieruchomości. Pominięcie, któregoś może spowodować zaniżenie ceny, z kolei zbyt pochopne włączenie innego, może cenę niepotrzebnie zawyżyć, a co za tym idzie opóźnić sprzedaż domu, mieszkania czy działki.

Wycena nieruchomości, co obejmuje?

Agencja nieruchomości lub rzeczoznawca specjalizujący się w nieruchomościach to usługodawcy, którym można zlecić wycenę domu czy wycenę mieszkania. Wpływ na ceny mieszkań zawsze mają takie elementy, jak: lokalizacja i infrastruktura, rodzaj budynku, rok wybudowania, wielkość osiedla, rodzaj instalacji grzewczych, udogodnienia - winda, ruchome schody, portiernia, ochrona, otoczenie i sąsiedztwo, dostęp do punktów usługowych i szkół, ale też metraż nieruchomości, wykończenie, umeblowanie, ogólna jakość, a nawet widok z okna czy balkonu.

Wycena mieszkania, komu zlecić?

Zarówno rzeczoznawca majątkowy, jak i agencja nieruchomości mogą przygotować wycenę nieruchomości. I choć obydwa podmioty wykonają ją w oparciu o te same czynniki to jednak, tylko rzeczoznawca może na końcu wystawić właścicielowi operat szacunkowy. Co to jest operat szacunkowy? - Jest to potwierdzenie wartości mieszkania w formie dokumentu urzędowego o określonej strukturze. Operat jest konieczny np. podczas zaciągania kredytu hipotecznego czy przy podziale spadku. Jest oficjalnym potwierdzeniem rzetelnego wyliczenia realnej wartości konkretnego mieszkania.

Uzyskanie operatu szacunkowego nie jest jednak konieczne do wystawienia mieszkania na sprzedaż. Stąd też sprzedający ma wybór i może skorzystać z usług agencji nieruchomości. Agencja nieruchomości dysponuje szeregiem danych rynkowych, a przy okazji doświadczeniem, które pozwala na sprawne i wiarygodne uzyskanie wyceny nieruchomości. Ponadto agencje często już współpracują lub mają wśród swoich pracowników rzeczoznawców. Dzięki temu w wygodny sposób można otrzymać cały pakiet usług w jednym miejscu i zaoszczędzić czas.

Samodzielna wycena nieruchomości - jak zrobić?

Samodzielna wycena nieruchomości również jest możliwa. Warto jednak zweryfikować ją z ekspertem, ponieważ w takich przypadkach łatwo zatracić obiektywizm. Pracując nad samodzielną wyceną, należy zacząć od zapoznania się z ofertami podobnych nieruchomości na sprzedaż. Ważne, aby podobne były - metraż, standard, lokalizacja, a nawet rok powstania budynku i sąsiedztwo. Alternatywą jest skorzystanie z programów do wyceny nieruchomości dostępnych w internecie. Czy w efekcie tych działań powstanie wiarygodna wycena? Cóż, pewność można uzyskać tylko po konfrontacji z ekspertem.

Więcej informacji w temacie wyceny nieruchomości można uzyskać, kontaktując się z naszą agencją - Elite Nieruchomości.

 

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce