Wykończenie mieszkania – „pod klucz” czy na własną rękę?

     Decydując się na zakup nowego mieszkania lub przygotowując się do generalnego remontu rodzi się dylemat czy skorzystać z usług dewelopera, prywatnie szukać ekipy remontowej, a może samodzielnie zabrać się do pracy? Decyzję należy dobrze przemyśleć.

 

     Remontu nie unikniemy w dwóch sytuacjach: kupując mieszkanie z rynku pierwotnego i kupując mieszkanie używane (w okazyjnej cenie). Jeżeli mamy umiejętności i czas potrzebne do przeprowadzenia prac wykończeniowych, nie ma co się dłużej zastanawiać tylko zabierać się do dzieła. Niestety, niewiele osób może cieszyć się odpowiednim fachem w ręku i swobodną ilością wolnego czasu. Co w takie sytuacji począć?

 

     Trzeba zacząć od kalkulacji. Kwota jaką będzie trzeba uiścić zarówno deweloperowi jak i prywatnie wynajętej ekipie będzie zależna od kilku czynników. Na początek wielkość i specyfika każdego pomieszczenia z dokładnym określeniem wymiarów. Następnie szczegóły podstawowego wyposażenia. Najczęściej przez hasło „pod klucz” rozumiemy wykończenie ścian, podłóg, przygotowanie kuchni i łazienki do użytku. Jednak niektóre firmy proponują też pełne umeblowanie i dekoracje. W przypadku dewelopera kompleksowe projekty zwykle są realizowane w oparciu o neutralny styl, choć nie jest wykluczony wybór pakietu: ekonomicznego, średniego lub premium. Prywatne ekipy włączają do swoich działań architekta wnętrz, który tworzy projekt w oparciu o rozmowę z klientem. Oczywiście, korzystanie z tak kompleksowych usług nie jest konieczne, dobór mebli i sprzętów AGD i RTV można załatwić we własnym zakresie.

 

     Kiedy podstawowe dane i potrzeby zostaną ustalone, warto zrobić badanie rynku i sprawdzić ceny poszczególnych sprzętów, mebli, paneli, farb itp. Wyliczenie kosztów należy zacząć od elementów, bez których się nie obejdziemy i stopniowo dodawać do nich kolejne koszty. W Internecie funkcjonują kalkulatory budowalne, które mogą znacznie pomóc osobom niewprawionym w temacie. Kolejny krok to wybór ekipy, konieczne jest zapoznanie się z kilkoma (od 3 do 5) ofertami. Najtańszy nie zawsze znaczy najlepszy! Spisanie umowy, otrzymanie rachunku lub faktury to gwarancja, że w przypadku błędów popełnionych przez pracowników nie poniesiemy dodatkowych kosztów związanych z nadprogramowymi naprawami. W przypadku dewelopera, sytuacja jest prostsza, gdyż ten najczęściej już ma podpisaną umowę z firmą wykończeniową i ekipą remontową.

 

     Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Decydując się na zatrudnienie ekipy remontowej w znacznej większości przypadków bierzemy na siebie odpowiedzialność związaną z logistyka, zakupem i dowozem potrzebnych materiałów, a to oznacza poświęcenie dodatkowego czasu. Powierzenie tych zadań ekipie remontowej będzie wiązało się z dodatkowym kosztem. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego i wykupieniu opcji „pod klucz” w zależności od wybranego wcześniej pakietu, wiemy jak będzie wyglądał ostateczny efekt prac i nie musimy się o niego martwić. Z drugiej jednak strony osoby z konkretnymi wymaganiami i specyficznym gustem mogą nie być zadowolone z zastosowania neutralnych propozycji.

 

     Wbrew pozorom opcje: „pod klucz” , wynajmu ekipy remontowej jak i samodzielnego remontu mogą wygenerować opłaty na tym samym poziomie. Wszystko zależy od naszych wymagać. Dopóki problemem nie jest czas i pieniądze, wybór wydaje się być prosty. Jednak jeśli, którego z tych elementów nam brak, rolę pierwszoplanową odegrają tu nasze potrzeby.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce