Wynajem mieszkań dla obcokrajowców w Szczecinie - jakie lokale są poszukiwane?

W ostatnich latach Szczecin cieszy się rosnącym zainteresowaniem obcokrajowców, którzy przyjeżdżają tu na studia lub do pracy. Wśród nich są m.in. obywatele Skandynawii, Niemiec, Włoch i Ukrainy. W zależności od celu pobytu poszukiwane są stancje, mieszkania do wynajęcia, a nawet całe domy. Jak przygotować się do takiej współpracy?

Szczecin ze względu na swoje położenie przyciąga zagraniczne firmy do lokowania kapitału w naszym regionie. Pod miastem działają m.in. skandynawskie hale produkcyjne czy niemieckie magazyny. Przedstawiciele dużych firm najczęściej osiedlają się w Szczecinie w mieszkaniach wynajętych przez korporację lub prywatnie wynajętych domach w spokojniejszych lokalizacjach jak np. Siadło Dolne, Dobra, Wołczkowo czy Bezrzecze. Kolejną grupą są studenci korzystający ze szkolnych międzynarodowych wymian. Większość z nich środki na wynajem mieszkania otrzymuje bezpośrednio od uczelni. W kręgu ich zainteresowania są 2-, 3- pokojowe mieszkania na wynajem o wysokim standardzie, a także stancje - również o wysokim standardzie. Lokum powinno znajdować się w pobliżu uczelni i mieć wygodny dojazd do centrum. A to oznacza, że mowa o dzielnicach takich jak: Podzamcze, Gumieńce, Pogodno czy Pomorzany. Ostatnią znaczącą grupą są cudzoziemcy przyjeżdżający do Szczecina w celach zarobkowych. Na początek takie osoby poszukują dużych 4-, 3 - pokojowych mieszkań, dla kilku osób. Zwykle istotna jest tu cena wynajmu, która nie może przekraczać 1,5 tys. zł miesięcznie. Z tego względu popularnością cieszą się osiedle Kaliny czy Słoneczne.

Wynajem mieszkania w Szczecinie obcokrajowcowi opiera się o te same zasady, co wynajem mieszkania obywatelowi Polski. Jednak mimo, że zasady są te same, kwestie formalne różnią się nieznacznie. Po pierwsze, umowa powinna być sporządzona w dwóch wersjach językowych. Tak, aby każdy był w stu procentach pewien, że wie pod czym się podpisuje. Aby uniknąć kłopotów istotne jest też dołączenie do umowy kopii dokumentów świadczących o legalności pobytu obcokrajowca na terenie Polski. Na podstawie tej informacji można również określić termin ważności umowy. Należy pamiętać, że polskie prawo od maja 2014 stanowi, że cudzoziemcy spoza Unii starający się o legalizację pobytu mogą uzyskać pobyt od razu na 3, a nie tak jak wcześniej – na dwa lata.

Jaki rodzaj umowy najlepiej zawrzeć z osobą pochodzącą spoza Polski? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jest umowa najmu okazjonalnego. Najemca będzie zobowiązany wskazać w niej lokal, do którego się przeprowadzi, jeśli będzie musiał opuścić najmowane mieszkanie, np. w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy czy braku płatności za czynsz. Należy jednak pamiętać, że umowę najmu okazjonalnego trzeba podpisać w obecności notariusza. Przy tego typu transakcjach warto zwrócić się o pomoc do biura nieruchomości i oddać swoje sprawy w ręce specjalistów, którzy załatwią wszystko sprawnie i bezpiecznie.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce