Wynajem mieszkań na kwarantannę w Szczecinie. Jak to działa?

Zakaz najmu krótkoterminowego z początkiem kwietnia został rozszerzony o nowe zasady. Od teraz mieszkania można wynajmować osobom na kwarantannie, pracownikom w delegacjach służbowych, a także lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym.

Zakaz najmu krótkoterminowego wstrząsnął branżą hotelarską i turystyczną. Wielu prywatnych inwestorów wynajmujących apartamenty na doby zostało odciętych od głównego dochodu. Kolejna zmiana przepisów dała nadzieję przedsiębiorcom, którzy w Szczecinie z pewną dozą ostrożności zaczęli publikować w internecie ogłoszenia o tytule “wynajmę mieszkanie na kwarantannę”. Na tę chwilę, pomysł został przyjęty z entuzjazmem w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Mimo tego, jest to nietypowa i zupełnie nieznana usługa.

Chodzi nie tylko o sam pomysł, ale choćby i o sposób o naliczania stawek. Póki co ceny krążą ok. 1,5 tys. zł za 14 dni. Płacąc ok. 100 zł za dzień najmu wychodzi taniej, niż w hotelu lub pensjonacie, jednak w dłuższej perspektywie, wychodzi prawie dwa razy drożej, niż przy klasycznym najmie mieszkania w Szczecinie. Oznacza to, że jest to opcja przede wszystkim dla osób na kwarantannie, które nie chcą narażać reszty domowników na niebezpieczeństwo, ewentualnie pracowników w delegacjach służbowych. Dla lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych bardziej opłacalną formą najmu jest klasyczny najem na umowę na czas nieokreślony.

Warto jednak podkreślić, że w przypadku wynajmu mieszkania na czas kwarantanny należy zachować odpowiednie środki ostrożności. W przypadku osób objętych nakazem izolacji ma się doczynienia z osobą potencjalnie zakażoną wirusem. Wynajem musi odbyć się bez fizycznego kontaktu. Stąd właściciele mieszkań proponują zdalne podpisanie umowy i przekazania kluczy w sejfie lub skrytce przy drzwiach. Płatności również uiszczane są elektronicznie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze obowiązek dezynfekcji kluczy, sprzętu oraz pomieszczeń. Ogłoszeniodawcy często wskazują, że mieszkania po każdym kolejnym gościu są ozonowane. Przen najmem warto jednak poprosić o więcej, niż zapewnienie ze strony właściciela lokalu o przeprowadzonej dezynfekcji.

Warto też pamiętać, że osoby, które poszukują mieszkania w obecnej sytuacji, wciąż mogą korzystać z usług biura nieruchomości. Doradcy pracując zdalnie są w stanie przygotować przykładowe oferty w ramach wskazanego budżetu i wytycznych, a także zapewnić wirtualną prezentację nieruchomości. W razie potrzeby istnieje też możliwość spotkania na wcześniej ustalony termin przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce