Wynajem mieszkania w Szczecinie - w pojedynkę czy ze współlokatorem?

Mieszkanie na wynajem, a może pokój? Samodzielny wynajem czy w parze? Lokal bez pośredników lub z pomocą doradcy? Każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy. Jakie? Sprawdźmy.

Wybór mieszkania na wynajem to nie to samo, co wybór domu na sprzedaż, jednak decyzja o zawarciu umowy musi być równie dobrze przemyślana. Punktem wyjścia podczas wyboru lokalu na wynajem jest jego lokalizacja. Największym powodzeniem w Szczecinie cieszą się nieruchomości na wynajem zlokalizowane w takich dzielnicach jak: Śródmieście, Niebuszewo, Pogodno i Gumieńce. Po wyborze odpowiedniej dzielnicy należy przemyśleć wielkość mieszkania i ilość pokoi. Podpowiedzią ku temu będzie określenie się - do czego jest nam potrzebne mieszkanie? ile przestrzeni w nim wykorzystujemy? jak wielu gości przyjmujemy? czy jest nam potrzebna pracownia lub biuro? Im mniejsze potrzeby tym mniejsza przestrzeń nieruchomości, np. kawalerka. I odwrotnie im większe potrzeby tym większe mieszkanie, np. mieszkanie dwupoziomowe.

Samemu czy w pojedynkę?

Osoby ustatkowane, dojrzałe czy ukierunkowane zawodowo najczęściej podejmują się samodzielnego lub firmowego najmu nieruchomości. Inaczej jest w przypadku osób młodych - uczniów liceów, studentów czy osób stawiających pierwsze kroki na nowym rynku pracy. Przed podjęciem decyzji trzeba wziąć pod uwagę, że samodzielny wynajem mieszkania to samodzielne dbanie o lokal i ponoszenie kosztów z nim związanych - utrzymywanie porządków, robienie zakupów, terminowe płacenie rachunków, rozwiązywanie usterek i awarii. Z drugiej strony to pełna swoboda i poczucie prywatności.

Współlokator oznacza podział rachunków oraz obowiązków w wynajętym mieszkaniu, ale też wzajemne dostosowanie się do zasad i obyczajów. Jeśli nieruchomość dzielimy z osobą obcą, dobry pomysłem jest ustalanie regulaminu. Ułatwi to późniejszą relację. Nie wszystkie szczegóły można określić tuż po wprowadzeniu się do lokalu, jednak kwestie upodobań dotyczących robienia imprez, zapraszania gości czy ciszy nocnej nie powinny stanowić problemu. Mniej wymagający jest wynajem mieszkania z partnerem, przyjacielem czy rodziną.

Tańszą opcją najmu jest stancja lub pokój na wynajem. Takie oferty najczęściej są skierowane do osób młodych. Trzeba liczyć się z tym, że w jednym mieszkaniu, w zależności od ilości pokoi, może mieszkać nawet kilkanaście osób. Plusem jest to, że do opłat należy jedynie czynsz za sam pokój i używane media. Ze wskazówek - ważne jest by wybrać pokój nieprzechodni.

Z pośrednikiem czy bez?

Biuro nieruchomości to przede wszystkim zabezpieczenie interesu wynajmującego i najemcy. Decydując się na usługi pośrednika nieruchomości nie należy się go bać. Pytania dotyczące najmu, negocjacje ceny i warunków umowy - to wszystko o co można prosić agenta nieruchomości. Pośrednik nie tylko orientuje się w lokalnym rynku, ale także wskaże to na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania i ułatwi komunikację między stronami.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce