Zakup nieruchomości to najczęściej forma zabezpieczenia swojej przyszłości lub przyszłości rodziny. Jednak taka inwestycja to nie inwestycja! Założenie, że mieszkanie w przyszłości będzie można sprzedać z zyskiem lub, że skorzysta z niego kolejne pokolenie, nie jest dziś już takie pewne.
Kupno nieruchomości w przeważającej części przypadków zaczyna się od zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Coraz częściej mieszkania lub domy pełnią funkcje lokaty. Inwestorzy liczą, na wzrost wartości lokalu i jego sprzedaż w przyszłości. Niestety wiele osób robi to bez rozmysłu. W efekcie zamiast oszczędności, otrzymują kolejne opłaty jak: rata kredytu, czynsz, koszty remontu i wyposażenia oraz opłaty za media. Idąc tą drogą nie ma co liczyć na zarobek. Nawet jeżeli przez lata wartość nieruchomości wzrośnie, to w najlepszym przypadku wzrost pozwoli na wybór mieszkania na sprzedaż o podobnym metrażu w odrobinę lepszej lokalizacji. O dochodzie można by mówić, gdyby uzyskana kwota pozwoliła na zakup nieruchomości o znacznie większej powierzchni lub na inwestycję w dwa kolejne lokale.
Mieszkanie lub dom, na którym można zarobić to nieruchomości przeznaczone na wynajem. Osoby, które się na nie decydują mają już zabezpieczenie w postaci własnego lokum lub lokalu należącego do rodziny. Wiele młodych ludzi decyduje się również na podział mieszkania na stancje - w jednej części mieszka właściciel, w kolejnych najemcy. W ten sposób nawet jeśli mieszkanie jest obciążone kredytem, jego zadłużenie spłacają najemcy. Po spłacie kredytu, można cieszyć się czystym zyskiem albo planować kolejną inwestycję.
Wybierając mieszkanie, na którym można zarobić warto pamiętać o podstawowych prawach rynku. Mieszkanie na wynajem musi mieć korzystną lokalizację. W Szczecinie to przede wszystkim Śródmieście. Dużym zainteresowaniem cieszą się też Gumieńce, Pogodno czy Podzamcze. Jeżeli lokal jest przeznaczony do najmu studenckiego, korzystniej będzie wybrać mieszkanie w pobliżu uczelni. Wnętrze musi mieć podstawowe wyposażenie RTV i AGD. Wystrój powinien być neutralny, tak aby każdy mógł go dowolnie urozmaicić i dopasować do własnego gustu. Ostatni element to cena. W przypadku mieszkań na kredyt, najczęściej opłata dla wynajmującego równa się racie zadłużenia. Z wysokością opłat nie można przesadzać - cena kawalerki w centrum Szczecina to średnio od 900 - 1500 zł. Jeżeli miesięczna opłata jest wyższa najprawdopodobniej nieprędko znajdzie najemców.
Zarówno przy zakupie jak i późniejszym wynajmie mieszkania, może pomóc biuro nieruchomości. Agencja stanowi zabezpieczenie interesów inwestora i pomaga zaoszczędzić sporo czasu.