Koniec umowy wynajmu mieszkania to nie tylko pożegnanie dotychczasowych lokatorów, remont i rozpoczęcie poszukiwań nowych mieszkańców, ale przede wszystkim formalności i ostateczne rozliczenia. Jak zaplanować cały proces, aby przebiegł sprawnie i bez zbędnych niejasności?
Koniec umowy wynajmu mieszkania najczęściej spowodowany jest wypowiedzeniem lub brakiem przedłużenia. Obowiązkiem najemcy jest poinformowanie właściciela mieszkania o rezygnacji z dalszej współpracy. Proces ten powinien być zrealizowany na piśmie, którego otrzymanie musi być potwierdzone przez wynajmującego. Okres wypowiedzenia najczęściej obejmuje miesiąc, określa go umowa zawarta między stronami. Drobny wyjątek można zrobić jeśli zakończenie wynajmu wypada w święta, w takim przypadku lokatorzy najczęściej proszą o przedłużenie możliwości pozostania w mieszkaniu przez kilka dodatkowych dni. Opłatę za nadprogramowy czas użytkowania przestrzeni i mediów, można ściągnąć z kaucji zabezpieczającej mieszkanie. Jednak musi to być poparte na piśmie.
Do czego jeszcze przyda się kaucja? To zabezpieczenie dzięki, któremu będzie można usunąć pozostałe w mieszkaniu usterki i pokryć rachunki przychodzące po zakończeniu umowy. Wiele osób decyduje się przeznaczyć kaucję na pokrycie ostatniego miesiąca użytkowania mieszkania. Właściciel nieruchomości może wyrazić na to zgodę po wcześniejszych oględzinach mieszkania i oficjalnej informacji od najemcy, że w przypadku wyrządzonych szkód to on opłaci ich naprawę.
Lokator przygotowujący się do opuszczenia mieszkania powinien być w stałym kontakcie z właścicielem. Jeżeli w mieszkaniu są usterki spowodowane przez najemcę, które najemca może usunąć samodzielnie - nie domykające się drzwiczki szafki, wymiana klamki, odpryski farby na ścianach, cieknący kran i inne, powinien poinformować o swoich zamiarach właściciela. Miejsca, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę to okolice półki na butu, stolik przy łóżku i ściana nad kuchenką w kuchni. W przypadku gdy najemca nie jest w stanie wykonać napraw samodzielnie musi porozumieć się z wynajmującym przynajmniej na dwa tygodnie przed wyprowadzką i obliczyć koszty potrzebne do remontu - możliwe, że kaucja ich nie pokryje.
Sama wyprowadzka to oczywiście spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego i jeśli wszystko jest w porządku - zwrot kaucji. O pomoc w prowadzeniu wynajmu i jego rozliczenia można poprosić agencję nieruchomości.