Przyjazna przestrzeń miejska, to w ostatnim czasie bardzo modne określenie, kuszące potencjalnych nabywców nieruchomości. Jednak, co ono w zasadzie oznacza? Czy w Szczecinie taka przestrzeń jest dostępna?
Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej ludzi decyduje się na zakup mieszkania lub domu w mieście. W rezultacie powstało zapotrzebowanie na zrównoważoną i funkcjonalną przestrzeń. Dawniej tym mianem były określane dzielnice lub osiedla dedykowane rodzinom z małymi dziećmi lub osobom z utrudnioną motoryką. Dziś projektanci miejskiej przestrzeni zupełnie inaczej spoglądają na problemy osiedlowych spacerowiczów i lokalnych społeczności. Efektem ich zamysłów są parklety, czyli drewniane wyspy z siedziskami ustawione przy drogach, uliczki wolne od ruchu samochodowego, ogrody społeczne oraz farmy miejskie, czyli ogrody warzywne i owocowe usytuowane w miastach. Mała architektura sprawia, że chętniej korzystamy z osiedlowej przestrzeni i spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. Jakość otoczenia wpływa również na atrakcyjność naszej nieruchomości.
Po pierwsze, zaangażowanie
Przestrzeń przyjazna mieszkańcom w dużej mierze funkcjonuje dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. Ciekawym przykładem jest działalność szczecińskiej fundacji Prawobrzeże, która działa na rzecz rozwoju sportu i kultury prawej strony miasta. Z ich inicjatywy powstał m.in. skate park czy też kompleks boisk sportowych. Innym przykładem może być Społeczny Ogród Kultury z lewej strony miasta przy ulicy Św. Ducha. Ogród znajduje się na lewobrzeżu, między blokami i świetnie sprawdza się w roli działki uprawnej, placu zabaw czy miejsca na grill. Niezależnie od przykładu, inicjatywy te do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wsparcia i zaangażowania lokalnego społeczeństwa. Dzięki takim inicjatywom widać też gdzie ludzie są ze sobą zżyci i potrafią stworzyć właściwe warunki do życia.
Po drugie, dostępne dla wszystkich
Na wielu osiedlach widuje się ogrodzone ogródki kwiatowe, umiejscowione pod balkonami lub oknami parterowych mieszkań w blokach. Niestety, ale tego typu działania mimo tego, że odznaczają się wysoką estetyką, nie są właściwe. Ogródki powinny być ogólnodostępne i nie powinno się ich odgradzać furtką, którą może otworzyć jedynie jeden mieszkaniec osiedla. Dziś przez „dostępność” rozumiemy również zadbane i oświetlone drogi. Odnowione szerokie chodniki, bezpieczne krawężniki, zabezpieczone studzienki kanalizacyjne i działające latarnie. To właśnie te elementy decydują o tym czy sprawnie i w poczuciu bezpieczeństwa uda nam się przejść ze swojego domu do mieszkania przyjaciół.
Po trzecie, estetyka
Przestrzeń musi być również atrakcyjna wizualnie. Wyrazista elewacja czy zdobienia charakterystyczne dla domków w danym osiedlu wpływają pozytywnie na odbiór całej przestrzeni. Na estetykę znacznie wpływają skwery z nowoczesnymi kwietnikami, drewniane siedziska pośród osiedlowej zieleni, ozdobne fontanny czy rzeźby lub pomniki nawiązujące do lokalnej historii. Tego typu elementy można znaleźć w jednej z najstarszych dzielnic Szczecina, na Pogodnie, Bezrzeczu czy Warszewie ,ale też w nowych dzielnicach na Prawobrzeżu. Do tego jeśli w pobliżu osiedli funkcjonują siłownie plenerowe, strefy relaksu czy nowoczesne place zabaw możemy być pewni, że okolica jest wzorem do naśladowania dla innych obszarów miasta.
Poszukując domu lub mieszkania w przyjaznej przestrzeni miejskiej warto udać się do biura nieruchomości. W agencji nieruchomości profesjonalni doradcy wyszukają i przedstawią oferty dostosowane do najbardziej wymyślnych zaleceń. A po dokonaniu transakcji zostanie cieszyć się nie tylko nowym domem, ale całym osiedlem.