Zdrowy dom, budynek, czyli jaki?

Zdrowy dom, budynek, czyli jaki?

Ekologiczne nieruchomości w Szczecinie z roku na rok stają się coraz popularniejsze, wszystko dzięki większej dostępności materiałów przyjaznych środowisku. Co należy wiedzieć przed inwestycją?

Budownictwo przyjazne środowisku, to też budownictwo przyjazne dla ludzkiego zdrowia. Stąd też materiały budowlane oparte na naturalnych składnikach coraz częściej są wykorzystywane przy budowie nowoczesnych biurowców i innych nieruchomości komercyjnych, ale też prywatnych domów. Pierwsze nieruchomości pretendujące do miana ekologicznych można zobaczyć na obrzeżach Szczecin, np. na Warszewie czy Bezrzeczu. Zaostrzające się przepisy z roku na rok wykluczają też stosowanie materiałów budowlanych, które w przyszłości mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Niebezpieczne substancje dzieli się na dwie grupy: biologiczne oraz chemiczne. Do pierwszej z nich należą przede wszystkim drobnoustroje, grzyby i pleśnie. Na ich powstawanie i rozwój ma wpływ głównie wilgoć. Problem ten dotyka nieruchomości starych, źle wentylowanych, niewłaściwie ocieplonych, domów ze źle osadzonymi fundamentami i oczywiście pomieszczeń z zanieczyszczoną klimatyzacją. Druga grupa, czyli zanieczyszczenia chemiczne pochodzą z materiałów budowlanych i są znacznie trudniejsze do zwalczenia. Zalicza się do nich: związki organiczne i ftalany. Jedną z najniebezpieczniejszych substancji jest rakotwórczy formaldehyd.

Wybierając materiały budowlane trzeba mieć się na baczności. Wielu producentów wyklucza formaldehyd ze swoich produktów, jednak zastępuje go innymi chemikaliami. Ważne jest by dobierając produkty zwracać uwagę na skład - jeśli opiera się na komponentach pochodzenia roślinnego, nic nam nie grozi. Unia Europejska rozpoczęła już proces wdrażania nowych dyrektyw, które od 2021 roku określą nowe warunki techniczne nieruchomości w Polsce. Na tę chwile w całym kraju jest jedynie 15 domów prywatnych, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia i przyjazne środowisku. Ich mieszkańcy mogą cieszyć się m.in. doskonałą jakością powietrza wolnego od zanieczyszczeń i CO2, optymalnym nasłonecznieniem światłem dziennym na poziomie 70 proc. czy minimalnym zużyciem energii mającym korzystny wpływ na domowy budżet. Nowe przepisy mają zwiększyć ten wynik o kilkaset procent.

Decydując się na kupno działki pod budowę ekologicznej nieruchomości, warto zwrócić się o pomoc do biura nieruchomości. Specjaliści pomogą wybrać najatrakcyjniejsze miejsce, a nawet wskażą firmy budowlane, które będą w stanie zrealizować inwestycję.  

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce