Zmiana pracy a kredyt hipoteczny na mieszkanie w Szczecinie

Kredyt hipoteczny, jak i inne kredyty na mieszkanie, można uzyskać po ocenie banku wysokości dochodów i warunków zatrudnienia. Co jeśli mają one ulec zmianie, a weryfikacja została rozpoczęta?

Zmiana pracy lub warunków zatrudnienia czy wysokości dochodów w trakcie weryfikacji klienta przez bank to sytuacje, które najczęściej spowalniają albo wstrzymują dalsze działania. W przypadku kiedy wnioskodawca zmienia stanowisko w obrębie tej samej firmy, a jego zarobki wzrastają - nie ma się o co martwić. Nieco inaczej ma się sytuacja, gdy zmiana stanowiska wiąże się ze zmianą firmy. Kredytodawca będzie wymagał przepracowania - w zależności od modelu pracy - 3, 6 lub 12 miesięcy. Dobrze też jeśli nowa umowa będzie umową długoterminową. Ta sytuacja nie spowoduje odrzucenia wniosku, ale na pewno wydłuży jego rozpatrywanie.

A co jeśli nowe stanowisko wiąże się z zupełnie nową formą zatrudnienia, np. kontraktem? Większość banków, aby wziąć pod uwagę dochody z działalności gospodarczej, wymaga minimalnie roku stażu firmy. Wyjątkiem może, ale nie musi, być właśnie praca na kontrakt, która zakłada, że wnioskodawca będzie kontynuował współpracę z dotychczasowym pracodawcą. Podobnie ma się sytuacja, kiedy osoba starająca się o kredyt na mieszkanie pracuje na umowie zleceniu lub o umowie o dzieło. Tu również trzeba przepracować rok. A odstępstwem od tej reguły może być sytuacja, w której kredytobiorca kontynuuje współpracę z jednym pracodawcą.

O pomoc w uzyskaniu kredytowania można poprosić w biurze nieruchomości, z którym podjęło się współpracę. Zaufane agencje dysponują bazą kontaktów do odpowiednich instytucji. Wspólnie na pewno uda się znaleźć właściwe rozwiązanie sytuacji i doprowadzić do jak naszybciej transakcji sprzedaży - kupna nieruchomości.

Mimo wszystko, planując inwestycje na kredyt w nową nieruchomość należy mieć na uwadze, że wszelkie zamiany finansowe nie sprzyjają zakupowi. Kredyt lepiej zaciąg przed zmianą pracy lub stanowiska. Jeśli nie jest to możliwe, warto najpierw uporządkować swoją sytuację i dopiero wtedy udać się do banku. Pozwoli to na stabilną obsługę rat kredytowych.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce