Zmiany na rynku nieruchomości – co przyniesie 2017?

     Sprzedaż domu, kupno mieszkania, wynajem nieruchomości – niezależnie od tego co planujesz w tym roku, warto być na bieżąco z sytuacją rynkową i wszelkimi zmianami. Sprawdziliśmy co warto mieć na uwadze w nowym roku.

 

Po pierwsze, Mieszkanie dla Młodych:

 

     Osoby, które liczą na rządowy program z 2014 roku muszą się bardzo śpieszyć. Pomoc MdM polega na dofinansowaniu przez rząd wkładu własnego do zakupu nieruchomości. Jednakjuż w 2016 r. wykorzystano połowę z przygotowanych środków na dopłaty w 2017 r. O drugą część z całej kwoty, czyli zaledwie 730 mln złotych batalia rozpocznie się już na początku 2017 r. Z wyliczeń Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że obecnie o dofinansowanie może ubiegać się więcej osób niż w latach poprzednich, ale na realną pomoc mogą liczyć tylko ci, którzy planują odbiór mieszkania w 2018 roku.

 

     Zainteresowanie środkami jest tak duże, że pieniądze skończyły się już w połowie marca 2016. Pozostawiono jedynie pięcioprocentową rezerwę, która zostanie uruchomiona w styczniu 2017 roku i najprawdopodobniej skończy się w ciągu kilku dni. Prawdopodobnie już w drugim kwartale przyszłego roku dostępne będą fundusze z puli na 2018 rok. Oznacza to, że osoby, które jeszcze nie zdążyły złożyć odpowiednich dokumentów, nie powinny dłużej czekać.

 

Po drugie, wyższy wkład własny:

 

     Standardowe 15 proc. wkładu własnego już za kilka tygodni podskoczy do 20 proc. Stąd też zaleca się ostrożność osobom planującym zaciągnięcie kredytu pod nieruchomość, szczególnie, że rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje, że kredyty na 90 proc. wartości mogą i po 2016 roku będą mogły być udzielane jedynie pod warunkiem ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia lub ubezpieczenia brakującego wkładu własnego. Warto również wiedzieć, że na tę chwilę możliwość finansowania do 90 proc. inwestycji daje aż 9 banków. Sytuacja może się jednak zmienić. Według raportu Narodowego Banku Polskiego, zaostrzona polityka kredytowa w bankach może przełożyć się na spadek popytu na nieruchomości. Zmian w finansowaniu może być więcej: wzrost kosztów utrzymania gospodarstw domowych, wyższa zdolność kredytowa, mniejsza dostępność kredytów hipotecznych. Stąd też na zakup mieszkania warto decydować się szybko, ale z rozwagą.

 

Po trzecie, Mieszkanie Plus:

 

     Jeden program się kończy, a inny zaczyna. Na miejsce MdM ma wejść Mieszkanie Plus. Wstępnie wiadomo, że nowy program będzie skierowany do rodzin, osób myślących o ich założeniu i ludzi samotnych, bez względu na wiek.

 

     Mieszkania dedykowane w programie Mieszkanie Plus będą dostępne w opcji „na wynajem” , ale też „na wynajem z opcją docelowego przeniesienia własności” po 30 latach. W takiej sytuacji czynsz będzie wyższy o 20 proc. Lokum będzie przyznawane na podstawie podania i m.in. PIT-u, potencjalny najemca otrzyma punkty kwalifikujące go do pomocy lub nie. Projekt ma być działaniem długofalowym, który ma zmniejszyć niedobór mieszkań na rynku i poprawić sytuacje osób, które przez umowy o prace lub nie właściwe poziomy zarobków nie mają szansy na lokum komunalne.

 

     Na tę chwilę rząd obiecuje stawki o 40-50 proc. niższe niż te, które obecnie funkcjonują na rynku, mówi się nawet o kwotach rzędu 10-20 zł za m2.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce